Не е сè за секого! Избегнувајте ја оваа облека ако не сакате да изгледате лошо и неуредно! (ФОТО)

17 септември, 2020
облека

Само затоа што нешто некому изгледа добро, не значи дека ќе ни одговара и на вас

Колку пати сте виделе некое парче облека, било на некого, во списание или на социјалните мрежи и автоматски сте посакале да го имате?

Сепак, само затоа што нешто некому изгледа добро, не значи дека ќе ни одговара.

Од друга страна, одредени парчиња облека, колку и да ги сакаме, можат да направат нашата фигура да изгледа поголема или дури и да го потенцира она што можеби би сакале да го скриеме.

Ако им се верува на психолозите, нашата слика не влијае само на расположението, туку и на самодовербата. Ако ни се допаѓа она што го гледаме во огледало, големи се шансите тој ден да биде навистина добар за нас.

Сепак, добро е да се знае дека „модните катастрофи“ не се предизвикани само од „обичните смртници“, туку и од познати личности, покрај милиони модни соработници и стилисти.

Вистина е дека понекогаш луѓето ќе донесат одредени заклучоци врз основа на тоа што го носиш, но далеку е поважно да се чувствуваш добро во тоа што го носиш и да ја истакнеш својата фигура на најдобар начин.

Затоа е важно внимателно да размислите при изборот на следниве парчиња:

Капри панталони

Едно од најмодерните кратења на сезоната има голема маана. Колку и да изгледа убаво овој рез, во повеќето случаи ќе одговара само на слаби и високи луѓе, додека има големи шанси да ја скрати фигурата доколку сте со просечна висина, како и дека дополнително ќе ги заокружи колковите.

Решение:

Најдобро е да изберете класични модели, а ако сакате пошироки нозе, подобар избор се sвонарки  кои можат да ја направат фигурата потенка и издолжена.

Бебе-дол фустани

Овој стил е одличен за девојчиња од 12 години, но не и за жени. Тие ги отсекуваат нозете и прават нашето тело да изгледа поцелосно, пошироко и непропорционално. Покрај тоа, овие фустани го потенцираат фактот дека жената се обидува да изгледа помладо отколку што е всушност.

Решение:

Изберете тесни и пократки фустани: тие ќе направат вашите нозе да изгледаат подолги. Ако сте високи, треба да носите долг фустан – тоа ќе ја нагласи убавината на колковите и половината.

Маици и фустани со каранери на половината

Од една страна, вакви модели можат да го истакнат вашиот струк, но само ако немате дополнителен грам. Инаку, аглите визуелно ќе ги зголемат деловите што сакате да ги скриете, исто како и долниот дел на стомакот.

Решение:

Ако сакате да ја потенцирате вашата половина, изберете убав ремен.

Ако сакате да го скриете стомакот, треба да пробате здолниште со висок струк: тоа ќе го направи вашиот струк да изгледа потенок и ќе ги скрие сите ваши недостатоци.

Асиметрични здолништа и фустани

Еден од најпопуларните модели е варијантата кога фустанот или здолништето е пократко напред. Ова здолниште не се смета за „опасно“ затоа што привлекува внимание кон нозете. Но, ова навистина не е точно. Фустаните и здолништата со асиметричен раб ги прават нозете да изгледаат пократки, визуелно ја менуваат формата на телото и додаваат сантиметар на колковите.

Решение:

На девојките со просечна висина им се препорачува да го избегнуваат овој стил. Здолништата и фустаните со странични резници ќе изгледаат многу подобро. Но запомнете дека поделбата не треба да биде превисока и треба да ви овозможи да седите и да одите без никакви непријатности.

„Преголеми“ дуксери и џемпери

Друг пример за облека што изгледа добро на фотографиите, но не толку одлично во живо.

Иако овие стилови се дизајнирани да ги сокријат несовршеностите на телото, дури и слабите девојки во нив изгледаат навистина невешт и неприроден. Тие исто така можат да направат жени со поцелосни фигури да изгледаат уште поголеми.

Решение:

Ако одлучите да носите ваков тип на „фустан“, добро решение е ременот што ќе ја истакне вашата половина, но исто така и вашите гради да изгледаат поголеми.

Ролки

Колку и да ги сакате, бидете внимателни со ова парче облека. Доколку не се исечат правилно, тие можат да направат вашиот врат да изгледа подебел и рамената да бидат пошироки, но исто така можат да ги истакнат сите несовршености на вашето тело.

Решение:

Не носете ролери со три четвртини ракави или без ракави. За да ја потенцирате вашата половина, завиткајте ги во здолниште или панталони. За да ја скриете вишокот тежина, изберете ролки во ладни бои.