Списанието „Vogue“ попушти под притисокот: насловната страница на португалското издание е отстранета, а уредниците им се извинија на сите што беа навредени

7 јули, 2020
V

Откако последната корица на португалското издание на магазинот „Vogue“ предизвика обвиненијата за „романтизирање на ментална болест“, редакцијата ја повлече една од четирите насловни фотографии и им се извини на сите што ненамерно ги навреди.

Во објавата на Instagram, редакцијата на „Vogue Portugal“ рече:

  • На толку важно прашање како што е менталното здравје, не можеме да споделуваме. „Vogue Portugal“ одлучи да повлече едно од четирите корици на нашето издание јули / август, што покажува сцена од психијатриска болница. Исто така, длабоко се извинуваме на секој што сме го навредиле на кој било начин. Сега сме свесни дека темите како менталното здравје им треба многу промислен пристап.
  • Менталното здравје е само една од темите опфатени во овој број и не сакавме да го споредиме со темата „лудило“, туку да му пристапиме како една страна на човековото однесување, стои во јавно извинување.
  • Свесни сме за важноста на темата на менталното здравје и нашата намера беше да се стави во фокусот на вниманието на најрелевантните прашања овие денови преку визуелно раскажување, заклучија тие.

Да потсетиме, минатата недела публикацијата објави четири корици за нејзиното издание „Madness Issue“ или „Проблем на лудилото“, од кои на едното беше прикажано сцена на една жена во када за која се грижеа две медицински сестри во психијатриската болница. Фотографијата, направена од фотографот Бранислав Симончик, е споредувана со романот на Силви Плат „Стаклено ѕвоно“ и филмот во 1999 година „Прекината младост“.

Џо Лофран, директор на кампањата „Time to Change“ против стигмата на менталното здравје, ја опиша насловната на „Vogue“ како „разочарувачка и надвор од времето“, како и многу познати личности, меѓу кои и Порна Бел, писателка и водач на кампањата за ментално здравје.

На критичарите им се придружија корисниците на социјални медиуми кои го обвинија магазинот „Vogue“ за гламуризирање на менталното здравје.

„Vogue“ првично се оправда со тоа што рече дека насловната „го истражува историскиот контекст на менталното здравје и е дизајнирана да ги одразува реалниот живот и автентичните приказни“, а контроверзната фотографија се вели дека е „инспирирана од длабинско истражување на стотици репортажни фотографии од страна на некои од најрелевантните и најпознати фотографи направени во болниците за ментално здравје“.

Сепак, под притисок на јавноста, тие сфатија дека иако идејата се заснова на добри намери, нејзината реализација помина во сосема друга насока.

View this post on Instagram

🇵🇹 A nossa edição de julho/agosto, "The Madness Issue", tem como tema a loucura, com quatro capas diferentes pensadas para abordar diferentes dimensões do comportamento humano, numa altura em que a pandemia global colocou as pessoas em confinamento. Uma das capas mostra um cenário de hospital onde a modelo está a ser cuidada pela sua mãe e avó, na vida real, fotografadas pelo fotógrafo Branislav Simoncik. A nossa intenção é abrir o tópico da saúde mental e trazer para a mesa de discussão as instituições, a ciência e as pessoas que estão envolvidas com a saúde mental nos tempos que correm. O editorial que faz esta capa explora o contexto histórico da saúde mental e foi imaginado para refletir histórias autênticas e da vida real, inspirado por uma pesquisa profunda de centenas de imagens de reportagem retiradas dos mais relevantes e famosos documentários que captaram este género de instituições. No interior da edição, encontram-se entrevistas e contributos de psiquiatras, sociólogos, psicólogos e outros especialistas na área. A saúde mental é apenas um dos tópicos abordados nesta edição e nunca é confundido com o tema "loucura", é antes abordado como um lado do comportamento humano. Reconhecemos a importância do tópico da saúde mental e a nossa intenção, através da narrativa visual, é colocar o holofote nos assuntos mais relevantes dos dias que correm.

A post shared by Vogue Portugal (@vogueportugal) on

Покрај споменатата фотографија, која предизвика остра негативна критика, „Vogue“ подготви уште три корици за најновото португалско издание. Едната верзија на насловната страница е крупен кадар на жена што држи модел на човечко срце, додека другата покажува жена во црн преголем фустан со неколку женски нозе кои излегуваат одоздола. Најновата верзија прикажува жена на снимање, срушена во стол веднаш до слика од море додека една жена со заштитна маска стои до неа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi