Стил за петка: 10 златни правила на најдобро облечените жени во светот

12 мај, 2020
naslovna

Француските жени често се прогласуваат за најдобро облечени жени во светот. Прочитајте го кодексот за облекување подолу што им го заработи овој наслов.

1.Следете го правилото за носење модни додатоци

Ако сте одбрале едноставни парчиња облека, слободно земете дишење при изборот на модни додатоци


2. Пронајдете места во плакарот за шарена маица

Кога не знаете што да облечете, класична шарена маица ќе ве спаси. Француските жени го обожаваат ова парче облека бидејќи е разноврсно и ја крева секоја комбинација во секунда. Може да носите шарена маица со фармерки, класични панталони, кошула или миди плетено здолниште. Носете го со кожна јакна, блејзер, кардиган или обичен џемпер. Што и да ви падне на памет, слободно пробајте затоа што едноставно не можете да тргне наопаку.


3. Изберете само чевли во кои можете да пешачите

Француските жени никогаш нема да ги видат како неуспешно „прободуваат“ во чевли со вртоглави потпетици. Тие сакаат да се чувствуваат слободни и непрекинато во секое време, а чевлите во кои не знаат или не можат да одат не влегуваат во таа филозофија.

4. Зајмете облека од плакарот за мажи

Ако сакате строги кратења на мажите, не грижете се, вие не сте единствениот. Француските жени ги игнорираат етикетите и не се мачат со кратење на мажите или жените. Затоа често ги гледаме во женска облека инспирирана од машка облека или од машка облека. Белата кошула на вашиот партнер врз вас станува трендозно преголемо парче, а во комбинација со омилените фармерки и дневна облека може да биде полн погодок за еден ден или вечер надвор.

5. Внимателно комбинирајте секси парчиња облека

Нема ништо лошо во изразувањето на сопствен сексапил и нагласување на сензуалноста со облеката. Сепак, важно е да имате умереност при изборот на секси облека. Не мора да се плашите од облеката што ја гледате, туку внимателно комбинирајте ја. Чистата чипка на врвот ќе изгледа одлично спарена со строг костум. Во овој случај, помалку е сигурно повеќе и ќе постигнете подобар ефект покажувајќи парчиња кожа отколку со максимално соблекување.

6. Не штедете на јакни, палта и мантил

Се исплати потрошите нешто повеќе пари за некои алишта. За Французите, тие се палта, јакни и мантили. Овие безвременски парчиња не се облека што ќе ја чувате во вашиот плакар после неколку месеци и ќе заборавите. Напротив, ќе ги носите од сезона во сезона и затоа се исплати да се инвестира во нешто поскапа варијанта која ќе трае со години. Француските жени не се робови на трендовите и обожаваат квалитетни =парчиња стари децении.

7. Суптилно нагласете ја половината

Комбинациите за женска облека во Франција се карактеризираат со секојдневна женственост. Тие го постигнуваат со едноставни мали модни трикови, а еден од најчестите е нагласувањето на половината. Таа сигурно нема да обликува женствена фигура со парчиња облека што ги потенцираат облините до максимум, но, на пример, лесно ќе ја заостри широката туника со ремен.

8. Секогаш давајте предност на класичната облека

Следењето на трендовите не е грешка, но немојте целосно да им оставите место во вашиот плакар. Француските жени претпочитаат да изберат добро старо докажано здолниште кое го носат со години наместо здолништето кое во моментов е хит во сите продавници и комбинации на уличен стил.

9. Не избегнувајте чевли со рамни стапала

Повеќето жени мислат дека само во потпетици можат да изгледаат елегантно и шик, но ќе го постигнете истиот ефект кај чевлите со рамни стапала. Дајте им можност на мокасини, оксфорд, без разлика дали носите панталони, здолниште или фустан.

10. Најдете ја вашата препознатлива комбинација

Не мора постојано да барате нови и досега невидени модни изданија. Пронајдете една комбинација што ви одговара одлично, во која се чувствувате најдобро и честопати се враќате на тоа. Дознајте од примерот на Емануел Алт, уредник на француското издание на магазинот „Вог“, кој редовно носи комбинација на фармерки, обична маица и кратко палто во разни прилики.