Може ли пенисот да се зголеми? Постојат 8 начини, но ниту еден не е безболен

8 август, 2020
Screenshot_2020-08-08 Može li se penis povećati 8 je načina, ali nijedan nije bez boli

Дали мојот пенис е доволно голем, или како изгледа во споредба со просекот – прашање што повеќето мажи се поставуваат барем еднаш. Иако официјално просечната должина на машкиот полов орган според анализата на 17 различни студии на над 15 илјади мажи при ерекција е 13,2 см, има многу членови на посилниот пол кои би сакале да имаат неколку сантиметри повеќе.

И тука се појавува козметичката хирургија, како и производителите на разни уреди за „зголемување на машкоста“, пишува „Men’s Health“, во кое се анализирало дали пенисот навистина може да се зголеми и како тоа се прави најчесто.

1. Имплант на пенисот

Хирургот со седиште во Лос Анџелес, д-р Џејмс Елист, тврди дека е единствениот хирург во светот кој изведува специфична операција која може да ја зголеми должината и заостреноста на пенисот со помош на силиконски имплант. Елист тврди дека ја зголемува должината во просек за 3 см, а обемот за 5 см. Тој вели дека направил околу 1.500 вакви операции.

Несакан ефект? Лекарите велат дека по оваа операција впечатокот може да биде како да живеете со постојана полурекција и бара навикнување.

2. Пластична хирургија

Некои хирурзи можат да ја издолжат големината на пенисот кај човек со сечење на лигаментот, што ќе помогне да се продолжи. Се разбира, ова доаѓа со сериозни ризици, како што се лузни, болни ерекции, инфекција или губење на сензација или функција. Покрај тоа, постапката чини повеќе од 9000 американски долари, а студиите покажуваат дека пациентите обично се незадоволни од постигнатиот пораст.

3. Масни инјектирања

Со оваа постапка, хирурзите користат липосукција за да ги отстранат масните клетки на пациентот и да ги инјектираат во пенисот. Резултатот е привремено зголемување до 3 см, но со текот на времето повторно се намалува неговата оригинална големина. Покрај тоа, како и со секоја операција, сепак е ризична. На пример, 30-годишен пациент починал по операцијата за зголемување на пенисот откако маснотиите влеголе во белите дробови, поради што доживеал застој на работата на респираторните органи.

4. Плазма инекции

Релативно нов метод, оваа постапка вклучува одвојување на плазма богата со тромбоцити и инјектирање во пенисот, наводно, стимулирање на протокот на крв за да може пенисот да се појави поголем. Покрај тоа, оваа постапка вклучува механичко пумпање неколку недели, со што се истегнува лигаментот за суспензија за да се зголеми должината и да се подобри циркулацијата.

6. Прстен за проширување

Прстен за проширување поставен на коренот на пенисот првенствено помага во одржувањето на ерекцијата, но што се однесува до самото проширување, еминентни италијански уролози Марко Црна и Паоло Гонтеро велат дека резултатите се контрадикторни, што го прави невозможно да се процени методот.

7. Вежби

Затегнете ја главата на пенисот цврсто. Бидете внимателни да не ја прекинувате циркулацијата (не треба да чувствувате непријатност). Повлечете и истегнете го нанадвор со доволно сила, но само до точката на болка. Оставете го во таа позиција 10 до 30 секунди, а потоа одморете малку и повторете. Ова треба да се направи секој ден од 5 до 10 минути. Можете исто така да го повлекувате пенисот на страна – кон абдоменот, бутовите, лево и десно на ист начин, пишува „Stallion Style“.

8. Депилација

Еден од омилените „неинвазивни“ методи е дефинитивно козметичкиот – и се сведува на восочување. Имено, без срамни влакна, екстремитетот изгледа поголем, што е поголема причина за многу мажи да се бричат од „хигиена“. Да бидеме реални, големината е иста, но впечатокот може да биде различен.

Зошто зголемувањето?

Истражувачите посочуваат дека повеќето мажи кои бараат третман всушност спаѓаат во просекот во однос на големината на екстремитетите. Бројни студии покажуваат дека повеќето жени веруваат дека опсегот е поважен за сексуално задоволство, т.е. обемот или дебелината на пенисот, наместо неговата должина.

Психолозите тврдат дека нереалните очекувања и желби на мажите за поголем пенис се должат на развојот на порно индустријата, која поставува високи стандарди за нив, како и за жените, кои немаат никаква врска со просечниот човечки изглед и мерки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris