Најатрактивните луѓе ги имаат овие четири карактеристики: Дали и вие ги поседувате?!

6 октомври, 2020
177267_shutterstock-114041497_ls

Се разбира, сите сме благословени со одреден физички изглед. Сепак, постојат повеќе „состојки“ во целокупната мешавина што прават некого привлечен, сексуално или интерперсонално, а физичката привлечност е само една од четирите клучни ставки.

Динамичка привлечност

Начинот на кој се изразувате – вашиот динамичен изглед – ве прави привлечна и секси личност. Она што се нарекува динамична привлечност е всушност вашиот говор на тело. Тоа вклучува изразување на емоции и личност и е клучен елемент на личната харизма на поединецот. Позитивно изразување – насмеано лице, оптимистичко темпо, експресивни очи и изрази на лицето се поврзани со динамична привлечност.

Околности

Голем дел од истражувањата во социјалната психологија ни кажуваат дека ситуацијата е важна. Како прво, сакаме и нѐ привлекуваат луѓе што нè сакаат. Имаме тенденција да возвратиме со една корист. Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека ако доживееме нешто што нè возбудува, можеме да му припишеме дел од таа возбуда на нашиот партнер и да станеме уште попривлечни за него.

Статичка привлечност

Со тоа сте родени – формата на лицето, физичките карактеристики, општиот облик на вашето тело. Се разбира, физичкиот изглед може да се промени како што стареете, поради повреди или пластична хирургија, но генерално, физичката привлечност е компонента околу која не можете да направите многу.

Самопретставување

Ова ги вклучува сите работи што една индивидуа може да ги направи со својот општ изглед и што го прави физички попривлечен – нега, шминка, фризура, стил на облекување и сл. Тоа е компонента на привлечност што се постигнува при „уредување“, и кон која сите сме многу склони.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum