Најчести проблеми при секс и како да ги решиме!

7 септември, 2020
проблеми

Вие сте заглавени во сексуална рутина.

Кога за прв пат ја започнавте врската, искри летаа на сите страни. Се посакувавте секогаш и секаде, многу често и во сите можни пози. Сега, по некое време, имате чувство дека вашиот сексуален живот е сè друго освен интересен. И ова, верувале или не, е сосема нормално. Многу парови во долга врска влегуваат во сексуална рутина – точно знаете кога и каде ќе имате секс и во која положба.

Добро, постои шанса тој да биде во некоја од дури неколку пози, но вие многу добро знаете во кои. Паровите кои се заедно долго време точно знаат што го вклучува партнерот и затоа играат на сигурно секој пат. Потсетете го колку е забавно да пробате нешто ново во сексот – набавете секси долна облека, поздравете го гол на сред кујна или иницирајте непроверена поза. Сигурни сме дека и тој ќе ја прифати играта!

Тој редовно се преценува.

Овој проблем се однесува на следнава ситуација: вашиот партнер се труди сè да ве задоволи, секогаш кога ќе разменувате нежност, а во исто време се однесува како да е апсолутен крал на сексот чие секое движење предизвикува бран воздишки, оргазми и пеперутки во стомакот. Но воздишки, оргазми и пеперутки се отсутни затоа што тој сè уште прави нешто или ништо правилно.

Немојте веднаш да мислите дека сте несреќен што завршил во врска со симпатично момче кое е ужасно во кревет. Веројатно единствената причина е што од првиот ден тој започна нешто погрешно, вие премолчувавте за тоа, а тој ги правеше работите онака како што мислеше дека ви одговара. Разговарајте со вашиот партнер или смислете мала задача што и двајцата треба точно да опишете 10 работи / движења што ве полудуваат и наскоро нема да има проблеми!

Вашето либидо е повисоко од неговото.

Не е невообичаено мажите да имаат многу високо либидо, но малкумина ќе го признаат тоа. Многу жени кои имаат значително повисоко либидо од нивните партнери може да се чувствуваат лошо поради тоа, стравуваат дека не се доволно привлечни за партнерот или мислат дека имаат проблеми со нимфоманија. Без грижа, не сте нимфоманка и сосема е нормално дека често имате потреба за секс со партнерот.

Слично на тоа, не мора да значи дека не сте сексуално привлечени од него. Едноставно твоето и неговото либидо не се на исто ниво и тоа е нешто што треба да го прифатиш. Во никој случај не сакам да кажам дека препорачувам мајката да биде неактивна.

Неговата гордост понекогаш не успева.

 Можеби понекогаш сте шокирани затоа што тој не станал / не можел да сврши / сврши пред да влезе во вас. Таквите потешкотии можат да се случат и на млади мажи во највисок степен, а причините можат да бидат физички и ментални по природа, иако најчесто вторите. Ако овие проблеми се појавуваат само повремено, навистина немате причина да се грижите.

Вашиот партнер веројатно е под стрес или има само некои други, важни работи на ум. Дури и лошата исхрана, како и недостатокот на фитнес можат да резултираат во овие проблеми. Ако проблемот сепак се повторува премногу често или постојано, не е лошо да посетите заедно сексуален терапевт.