Наједноставен начин за релаксирање на работа

9 мај, 2020
rabota

Постојат многубројни начини како да ја промените својата секојдневна рутина и да се забавувате, па дури и во текот на напорен и монотон ден на работа.

Откажете се од вообичаеното место за ручек

Заменете го традиционалното место за ручек со ново. Одете во неодамна отворениот кафуле во близина на канцеларијата, купете храна за носење или едноставно поминете ја својата пауза во парк, заменето ја супата и “останатото” со смути и свежо овошје. На крајот, купете освежително ладно кафе и прошетајте. Промената и необичната активност ќе ја промени вашата секојдневност. Дури и таква ситница како ручек во ново отворено место ќе ви го разубави денот, а вие ќе биде посреќни.

Дишете

Постојат неколку начини за ослободурвање од стресот со помош на медитација. Наједноставен начин е правилното дишење. Бавно и свесно вдишување и издишување помага во ослободување на емоционалнито стрес и го опушта телото. Запаметете, додека медитирате мора да вдишувате со стомак, и дури тогаш ќе дојдете до состојба – на мирување. Дишењето низ гради недозволува белите дробови целосно да бидат исполнети со кислород и не предизвикуваат ефект на опуштање кој ви е потребен.

Значи, седете мирно, грбот нека ви биде исправен. Почнете да одбројувате до пет и полека полнете ги белите дробови со воздух додека одбројувате. Кога ментално ќе го изговорите последниот број, во белите дробови не би требало да има простор и за најмало вдишување.

Повторувајте ги долгите вдишувања додека не почувствувате дека телото полека се опушта. Потоа, седнете на столица, затворете ги очитте и неколку минути слушајте што се случува околу вас – како дува ветерот, звуците од автомобилити, луѓето итн.

Откако ќе заврши вежбата, ќе почувствувате олеснување на телото, а нема да има ниту трага од лошите мисли.

Направете  маникит

Немате време за себе? Направете го во текот на работата. Така со еден камен ќе завршите две работи: убави раце и добро расположените во текот на остатокот од денот. Сепак, знаеме колку е пријатен маникирот, а колку понекогаш тешко наоѓаме време за него.

Договорете ручек

А, зошто да не? Имате еден час време за ручек, паметен телефон и пристап до интернет? Преземете (ако тоа веќе го немате направено) една од десетте апликации за запознавање и почнете да барате друштво за ручек. Верувајте, ќе има многу луѓе кои ќе сакаат да ручат заедно со вас.

Купете си нешто

Уште една лекција, за која секогаш недостигаат време и труд. Еден час е доволен да изберете нов кармин, купите нов парфем, секси топ или совршени фармерки. Особено во текот на работните денови во продавниците има помалку гужва отколку во текот на викенд.