Најновата естетска постапка изведена од познати убавици: Погледнете убаво во нивните очи

21 мај, 2020
Naslovna

Ако некогаш сте се запрашале зошто многу жени на Инстаграм имаат точно исто лице (големи очи, полни усни, тенок нос, зашиленa брада) и сите се неверојатно потсетува на моделите Бела Хадид и Кендал Џенер, тајната може да се скрие во користењето апликации за да се постигне секси изглед , но и естетски операции.

Најновиот тренд кај славните е неинвазивен метод наречен лифтинг нитим, кој најмногу се користи за корекција на очните капаци и закривување на очите со помош на специјални медицински навои, кои се влечат во различни слоеви на кожата.

Што е лифтинг нитим?

Лифтинг нитим во основа е нехируршко подигнување на веѓите, вметнување на мали медицински нишки во лицето што ја затегнуваат кожата, дозволувајќи му на пластичниот хирург или дерматологот да „крева“ различни делови од лицето и телото, во зависност од тоа каде се вметнати.

„Растворливите нишки се покриени со микроскопски шила што се зацврстуваат во ткивото, се повлекува цврсто и го држи на место“, вели д-р Шерин Идрис, дерматолог на клиниката „Унија за ласерска дерматологија“ во Њујорк.

Иако можете технички да ги вметнете каде било на телото, д-р Идрис вели дека во последниве години има се поголем број пациенти кои сакаат да ги затегнат подрачјата на слепоочницата и веѓите во обид да го вратат тој здрав изглед и сјај на очите.

Иако лифтинг нитим не е баш најновиот метод, таа само неодамна се здоби со голема популарност благодарение на најпознатите светски модели, меѓу кои и Бела Хадид, Кендал Џенер и Емили Ратајковски, кои го претставија својот нов мачкест изглед.

На Инстаграм се појави популарна сметка, на која неодамна беше објавена серија фотографии посветени на естетски процедури на познати sвезди, со резултати пред и по постапката.

https://www.instagram.com/p/B6J4cJYlt0a/?utm_source=ig_web_copy_link

Коментарите се поделени, некои луѓе се против овој изглед, други тврдат дека лифтинг нитим  е всушност опасна процедура, а некои се прашуваат дали светски познатите убавици навистина ги направиле овие операции.

Тие фотографии се малку погрешни

– Овие слики изгледаат како да се направени непосредно пред и по вметнувањето на конецот, што е малку нефер, затоа што тој ефект на влечење е всушност само привремен. Првите две до три недели ќе видите само убаво „кревање“, а потоа вашето тело почнува да ги апсорбира навоите и потоа постепено се спушта – вели д-р Идрис.

Значи, ако крајниот сон ви е да изгледате како модел на Инстаграм, лифтинг нитим ќе ви даде ефекти за само неколку недели, максимум.

Но, лифтинг нитим исто така, има траен ефект врз вашата структура на лицето.

– Бидејќи вашето тело ги апсорбира влакната, создава нов колаген околу таа област, помагајќи да се одржи ефектот со текот на времето – посочува Њујоршкиот дерматолог.

View this post on Instagram

had some time …. @diormakeup ☘️

A post shared by Bella 🦋 (@bellahadid) on

Сепак, важно е да се знае дека е неопходно да се направи континуиран третман за да се постигнат резултати.

– Бидејќи ефектот згаснува толку брзо, пациентите би можеле да бидат принудени да се вратат на клиниката на секои два месеци, а тоа би можело да биде опасно. Никогаш не би препорачала да се прави ова повеќе од двапати годишно – вели д-р Шерин.

И не затоа што оваа постапка е опасна (лифтингот мора да го направи искусен лекар со сертификат), туку заради местото каде што се вметнуваат низите.

– Очниот капак и веѓите се толку мали области што ставањето повеќе навои во тесен вектор може да предизвика тон лузни и траума – вели д-р Идрис, додавајќи дека може да го зголеми и ризикот од отфрлање од страна на страни тела – вашиот имунолошки систем буквално се обидува да ги уништи и да ги замени навоите.Тоа е болно, ризично и лошо.

View this post on Instagram

NON SURGICAL BROW LIFT PDO threads utilized thin, biodegradable threads made of polydioxanone to anchor the sagging facial fat tissues, providing added support to the underlying structures for a noticeable lift. The threads are inserted using a blunt tipped cannulas to prevent trauma and damage to surrounding tissues. PDO thread lifts offer a unique blend of skin lifting and tightening effects for a non-surgical, minimally invasive alternative to the traditional brow lift surgical procedure. While the underlying procedure structures of the brows are lifted using the threads, the skin is simultaneously stimulated to produce collagen, which promotes natural skin tightening in the areas treated. The results/benefits of PDO thread lifts are temporary. The purpose of this treatment is to help the outer crease of the eye to lift and allow more eye – to – brow space. The extremely pull will last 2-3 weeks and will begin to settle in. Treatment lasts 6-12 months depending on skin laxity and lifestyle factors. ——————————————————— Bruising and swelling is common with all facial aesthetic procedures. Allow yourself 2 weeks healing period. Rippling on corner of the brow due to thread attachment is possible and settles in smoothly within 1-2 weeks. Icing is recommended to prevent swelling & bruising. Arnica gel can help expedite healing process! NO PRESSURE of any kind on treated area for 2-3 weeks to allow proper attachment process. No working out or extraneous activities for 2-3 weeks. SPF IS YOUR BFF! Avoid all laser therapies on treated areas for 2 months as laser rays dissolve the threads quicker than they are intended to. Avoid sauna, heated yoga, and extreme temperatures for 1 month post treatment. No make up for 24-48 hours to prevent infection and allow skin to fully epithelialize. Soap & water only for 24 hours!

A post shared by SNATCHED LA (@snatched.la) on

Во случај да имате проблеми со естетиката на очните капаци и очите, докторот сепак ве советува да изберете еден од хируршките методи како што е кревање на веѓите и / или хирургија на очните капаци.