Направете ги овие 6 работи и вашиот партнер повеќе нема да има „главоболка“ пред сексуалниот однос!

25 октомври, 2020
секс

Луѓето водат љубов во просек 127 пати годишно. Сепак, дури 41 процент од жените преферираат спиење од секс, а секоја шеста фантазира за друг маж бидејќи нивниот партнер станал премногу предвидлив. Добрата вест е дека има решение за сето ова.

Според статистиката на порталот „iVillage“, повеќето брачни парови водат љубов еднаш или три пати месечно. Само 21 процент од паровите имаат секс десет пати месечно, а 9 проценти „штрајкуваат“ цел месец. Околу 20 проценти од испитаниците велат дека одлично се забавуваат во кревет затоа што нивните сопрузи не се плашат од експериментирање, а дури 37 проценти од жените велат дека сексот со нивниот партнер е омилена активност.

Проблемот е што сексуалниот живот станува монотон бидејќи машкиот и женскиот мозок не функционираат на ист начин.

Реално, на мажот не му треба многу за да започне да размислува за секс и на тој начин да се расположи. Но, за жените, процесот е малку посложен, пишува „Здравје на мажите“.

Иако сложеноста на хемијата на мозокот е тешко разбирлива без медицинска диплома, сепак има многу едноставни секојдневни работи што можете да направите за да го разбудите либидото и желбата за секс на вашата мила.

Возбудете го вашиот партнер
Во текот на денот, помогнете и на вашата партнерка да се чувствува сакано, посакувано и секси, и таа ќе биде подготвена за секс веднаш штом влезете во спалната соба.

Другата работа е да се фокусирате на блискоста и емоционалната врска. Сексот не е само физички аспект, особено ако сте заедно долго време, и постојат начини да го зголемите чувството на loveубов и поврзаност што ќе предизвикаат сексуална желба кај вашиот партнер.

Држете се за раце
Вашиот партнер има над 40.000 нервни завршетоци на неговата дланка. Слободно држете ја нежно за нејзината рака додека шетате по улица или гледате филм.

Покрај тоа, држењето за рака е убав гест. Тоа е суптилна форма на изјава за љубов.

Погледнете ја во очи

Контактот со очи може да биде многу сензуален и е одличен начин за зголемување на возбудата – вели советничката за брак Шамира Хауард. Изберете време кога и двајцата ќе се опуштите. Потоа, одвојте две минути за да се загледате едни во други без да разговарате.

Прегратка
На жените често им треба поголема физичка наклонетост отколку нивните партнери, објаснува Хауард. Следниот пат кога ќе бидете со вашиот партнер, прегрнете се дваесет секунди.

Прегратките се смируваат, ја зајакнуваат врската и не мора да водат до секс. Поентата е да покажете колку сакате вашата партнерка надвор од сексуалното опкружување, што, иронично, ќе доведе до тоа таа да ве сака повеќе сексуално.

Водата е добра работа
Прошетајте покрај плажата, покрај езеро или река. Наполнете ја кадата. Студиите покажуваат дека едноставно останувањето во близина на вода создава релаксирачки ефект што доведува до зголемување на либидото.

Нахранете ги фантазиите на вашиот партнер
Жените размислуваат за секс во просек 19 пати на ден. Според истражувањето за здравјето на мажите, секоја трета жена има на ум нешто што би сакала да го проба во кревет, но се плаши да го предложи тоа.

Прашајте ја вашата партнерка дали има нешто што таа би сакала да проба во спалната соба. Не плашете се од комуникацијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum