Направете го дома овој пијалок! Руска здравствена „бомба“, моќен пробиотик што запира рак!

7 декември, 2020
ruska

Кефирот е една од најпопуларните здрави намирници кога станува збор за млечни производи. Поради малата содржина на лактоза, и големите количини на пробиотици, може да се пие дури и од луѓе кои инаку имаат проблем со стомакот или имаат полошо варење на млечните производи.

Многумина веруваат дека кефирот е поздрав од јогуртот, тој се користи дури и при правење руски „бомби“ за здравјето, а тоа се научно докажани својства.

Една чаша кефир содржи големи количини на здрави супстанции како што се витамин Д, калциум, протеини, витамин Б12, магнезиум и има околу 100 калории.

Микроорганизмите во кефир, моќни пробиотици, помагаат при варење, ја одржуваат телесната тежина, па дури и менталното здравје.

Јогуртот се смета за најсилен пробиотик во западните диети, но многу други култури го ставаат кефирот на прво место, кој содржи околу 61 вид бактерии.

Исто така се бори против инфекции, бидејќи за разлика од јогуртот, тој содржи и пробиотик лактобацил кефир, кој спречува развој на штетни бактерии како што се хеликобактер пилори, салмонела и ешерихија коли.

kavkaz, hrana, dugovečnost, priroda

Кефир со целосна маст е богат со калциум и витамин К2, кој игра голема улога во метаболизмот на калциумот и ги зајакнува нашите коски.

Постојат и студии кои го намалуваат растот на нездравите клетки, како што се клетките на ракот, и секако се бори против стомачни проблеми.

Интересно е што кефирот ќе влијае и на имунитетот, контролирајќи го – доколку имате алергии или астма, супстанциите во кефирот ќе овозможат реакцијата на имунитетот да биде точна, а не прекумерна, односно ќе ги намали симптомите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi