Направете пијалок за слабеење: Ги топи килограмите како од шега!

17 септември, 2020
ЛУК НАСЛОВ

Измешајте лук со сок од лимон и ќе добиете феноменален пијалок

Ако посетите некое домаќинство, едно нешто што често ќе го најдете во секоја кујна е лукот. Лукот со остар мирис, е неразделен дел од секоја кујна, токму затоа што се верува дека овој зеленчук го зајакнува имунитетот и штити од многу болести.

Како што сите знаеме, лукот има хранливи вредности – хранливи и активни соединенија кои можат да помогнат да се ослободите од многу здравствени проблеми. Без разлика дали страдате од низок крвен притисок или настинка, лукот може да биде одличен домашен лек. Изненадувачки, лукот исто така може да ви помогне да изгубите маснотии во стомакот на одредени начини.

Лукот е полн со витамини Б6 и Ц, растителни влакна, манган, калциум, кои играат клучна улога во слабеењето.

Екстрактот од лук може да доведе до губење на тежината кај некои жени. Од друга страна, истражувачите откриле дека кога глувците се хранеле со лук осум недели, нивната телесна тежина и процентот на складирање маснотии значително се намалиле.

Покрај ова, лукот може да помогне и во зајакнување на имунитетниот систем, детоксикација на организмот и борба против настинка и грип.

Еве 3 начини на кои можете да го користите лукот за слабеење:

Лук со црн пипер

Исечете 2-3 чешниња лук во чаша вода и оставете го да отстои преку ноќ. Во утринските часови, извадете го чешнето лук и додадете малку црн пипер. Добро измешајте ја смесата и испијте ја на празен стомак.

Лук со мед

Излупете 2 – 3 чешниња лук и добро изматете ги. Измешајте мелен лук и малку мед. Оставете ја смесата да отстои 15-20 минути, а потоа изедете ја. Смесата се јаде еднаш на ден.

Лук со сок од лимон

Додадете 2-3 исчистени чешниња лук во чаша топла вода и оставете да стои некое време. Додадете лажица сок од лимон и добро промешајте. Пијте ја смесата наутро на празен стомак.