Направете сами серум за лице против стареење

27 мај, 2020
196087_shutterstock-691166584_ls

Антиејџ серумите се ефикасни бидејќи пред се содршат концентрирана материја која се бори против борите во повеќе отколку кремите. Меѓутоа нивната ефикасност ги надминаа билните масла кои се покажат како неверојатно корисни при хедритацијата на кожата, едначењето на тенот и ублажување на постоечките и спречување на нови бори во подрачјето на лицето и вратот.

Природното масло од диви ружи и бадем делуваат како бришачи на борите и ја подмладуваат кожата, и ја рават повторно еластична и витална, а на лицето му даваат свеж изглед.

Природните масла не содржат хемиски додатоци, како на пример парабен кој е штетен, и нивното дејство е сосема на природен начин, без контраиндикации завашата кожа или здравје.

Исто така тие се безмерно корисни бидејќи за разлика од кремите тие продираат до подлабоките слоеви на епителите и со самото тоа прават кожата да се храни длабински, а ефектот да биде појак и потраен.

Бадемовото масло е богато со витамин Е, познат и како витамин на младоста, како и омега киселини кои длабинско ја хидрираат кожата. Ова масло е основна состојка на бројни производи за нега на бебешката кожа. Истото го подобрува тенот, го враќа сјајот на кожата, ја хидрира длабинск, го ублажува воспалението на кожата, ги намалува подочњаците, ги ублажува и површинските бори како и ја враќа мекоста и мазноста на кожата.

Ви претставуваме рецепт за антиејџ серум од бадемово масло и масло од ружи кои лесно може да го направите од дома. Се што ви е потребно се :

  • 10 кампи ладно цедено масло од диви ружи
  • 50 мл ладно цедено бадемово масло

Припрема и употреба:

маслата од бадем и од диви ружжи сипете го во стаклено шишенце или тегла, затворете го и добро измешајте го. Смесата оставете ја на темно место да отстои неколку саати пред првото нанесување на лицето. Мешавината ја нанесувате со лесни кружни движења на лицето, вратот и деколтето. Серумот може да го користите секој ден, но секогаш на претходно исчистена кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi