Направете сами традицијаонална и вкусна босанска пита

14 мај, 2020
moja-kljukusa11-620x445

За овој рецепт потребни ви се следниве состојки:

  • 1 јајце
  • сол
  • 200 мл топла вода
  • брашно
  • 100 гр павлака или јогурт
  • 2 главици бел лук

Изматете ги јајцата и додадете сол. Потоа следува водата па полека додавајте го и брашното. Смесата која треба да ја добиете е слична на онаа како за палачинки односно ретка.

Ставете ја смесата во замаслен сад и печете на 200 степеи околу 10 минути.

За преливот треба да ги процедите двете главици лук и да ги измешате со павлаката или со јогуртот..

Кога тестото ќе се зарумени или ќе стане крцкаво извадете го од рерната и прелијте го со павлаката или јогуртот. Пријатен апетит!