Научниците и психолозите тврдат: Оралното задоволување позитивно влијае на здравјето на жената на неколку начини

10 август, 2020
секс

За сите жени кои уживаат во оралниот секс стигна уште една потврда дека е пожелно да продолжите со овие активности.

Истражувањето кое е спроведено на Универзитетот во Њујорк покажало дека оралното задоволување е исклучително важно за жените.

Оваа студија покажала дека оралниот секс делува позитивно на жените, што се гледа во нивното расположение, како и тоа дека помага во борбата против депресија.

Научниците во соработка со психолозите дошле до заклучок дека голтањето на сперма е здраво, бидејќи таа содржи хемиски супстанци кои допринесуваат за доброто расположение.

Меѓудругото, спермата содржи серотонин кој ја намалува депресијата, кортизол кој го зголемува чувството на љубов и приврзаност, како и мелатонин кој опушта и помага во борбата против несоница.

Една од хипотезите на истражувањето била дека жените кои практикуваат секс без заштита се помалку склони кон депресија од оние кои секогаш се штитат. Тестирањето е спроведено на 293 студентки кои пополнувале анонимни прашалници за својот сексуален живот.

Анализата на резултатите покажала дека оние жени кои никогаш не користат кондом навистина покажуваат многу помали симптоми на депресија од оние кои најчесто или секогаш користат кондом.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris