Научниците пронајдоа „тројанец“ што ги прави клетките на ракот да се самоуништуваат!

1 октомври, 2020
kan

Еден од најновите експериментални методи што научниците го воведоа во третманот на рак, користи напад на скриен „тројански коњ“ што ги охрабрува клетките на ракот да се самоуништуваат – сето тоа без употреба на никакви лекови.

Клучот за оваа нова метода применета од истражувачи во Сингапур е употребата на наночестички обложени со специфична аминокиселина наречена Л-фенилаланин, една од неколкуте киселини што ги користат клетките на ракот за нивниот раст. Нашето тело не произведува Л-фенилаланин, но го апсорбира од месо и млечни производи, објави РТС.

За време на експериментот врз глувци, научниците успешно ги уништија клетките на ракот со наночестички наречени Наноскопска фенилаланинска порозна аминокиселина (Нано-ППААМ) затоа што ја доживеаја како „пријателска аминокиселина“ и ја апсорбираа, по што киселината го стимулираше процесот на самоуништување.

Имено, наночестичките во клетките на ракот започнале прекумерно производство на реактивна форма на кислород, што ги уништило канцерогените клетки, додека околните, здрави, останале недопрени, пишува Science Alert.

„Наспроти вообичаените методи, ние користевме наноматеријал како лек, а не како носител на лекови. Нано-ППААМ има селективни деструктивни својства кои се активираат без никакви стимули. „Аминокиселината Л-фенилаланин делува како„ тројански коњ “кој ги уништува клетките на ракот одвнатре“, рече професорот Далтон Теј од универзитетот Нанјанг во Сингапур.
Експериментот покажа дека Nano-pPAAM уби 80% од клетките на рак на дојка, кожа и стомак кај глувци, приближно исто како што прават и сегашните лекови за хемотерапија, но без сите несакани ефекти. Иако е опасна за клетките на ракот, оваа супстанца се базира на наночестички силициум диоксид кои се класифицирани како безбедни за луѓето од страна на регулаторите за храна и лекови во САД.

Досега се спроведени само лабораториски тестови и тестови врз глувци, но првите резултати, според научниците, се многу ветувачки. Бројни студии кои испитуваат кои наночестички можат подобро да ги насочат клетките на ракот без да ги вознемируваат другите делови на телото, не дадоа толку ветувачки резултати. Исто така, многу повторливи карциноми на крајот стануваат отпорни на лековите со кои се лекувале и бидејќи тука нема лекови, тие немаат на што да станат отпорни, очекуваат истражувачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum