Научно докажано: Зошто понеделник е најлош ден за почеток на тренирање?

31 август, 2020
вежбање

Многумина од нас сакаат да планираат, а додека времето одминува, никако да го направиме тој прв, најтежок чекор. Си даваме утеха со храна, некој килограм плус, потоа планираме бесмислени диети или посета на теретана. Сепак, планираното никако да се случи.

Многумина го земаат понеделник како совршена опција, бидејќи понеделник претставува еден нов почеток, прв работен ден во неделата и некако се чини како совршена опција. Сепак науката вели дека статистички гледано, токму понеделник е најлош ден за почеток на тренинг.

За што се работи?

Во понеделник имате најмногу обврски, сите ве бараат и на сите им е итно, морате сè да завршите. Обично во понеделник се случува да останете подолго на работа или работниот ден да го поминете без пауза, да завршите сè што не мора токму во понеделник.

Сабота е најдобар ден за почеток. Прв ден по работната недела, истражувањата покажуваат дека тогаш имате повеќе време да се посветите на себе. А кога ќе се посветите на себе, секој ден е вистински ден за тренирање.

Исто така, личните тренери имаат најмногу работа во понеделник, а многумина од нив се сложуваат дека ова е најлош ден за почеток на создавање на физички промени и промени на животните навики.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris