Не е тешко а и помалку ќе ве чини: Вака можете сами да направите ботокс на косата дома!

8 мај, 2020
Naslovna

Важно е да се напомене дека косата со ботокс нема апсолутно никаква врска со ботоксот, кој се користи во естетската медицина и козметологијата, единствено што тие имаат заедничко е што и двата производи регенерираат и подмладуваат.

Ботоксот на косата ќе направи оштетената и искината коса да се опорави, косата ќе се наполни и храни, а ќе го врати својот сјај и волумен. Третманот е испробан и дава многу ефикасни резултати, особено за коса која долго време се лекуваше хемиски (обоена) или е исушена и оштетена од премногу производи за сушење и стилизирање, пишува Стил.  

Овој третман, кој е достапен во голем број на салони за коса, можете да го направите и дома. Не е тешко и ќе ве чини многу помалку.

Како да направите третман на коса со ботокс дома:  

  • Купете шише Ботокс за коса во специјализирани продавници за фризери.
  • Измијте ја косата со шампон, како обично   
  • Содржината на шишето Ботокс измешајте ја со 150 мл вода (ако содржината не се комбинира најдобро, можете кратко да ја загреете на шпоретот, на умерена температура, со мешање)
  • Поделете ја косата на неколку еднакви делови, а потоа измешајте ја смесата рамномерно од корените до краевите на косата со четка за боја.
  • Кога ја нанесувате на целата коса, ставете најлон фолија или капа за туширање на главата и загрејте ја со фен за 15-20 минути.
  • Конечно, исплакнете ја косата добро и нанесете климатик, а потоа исплакнете.

Овој третман ќе ве натера веднаш да забележите голема разлика во квалитетот на вашата коса, и препорачливо е да го повторите на секои две недели ако вашата коса е повеќе оштетена или еднаш месечно, доколку сакате да го одржите нејзиниот здрав изглед, сјај и густина.