Не смеете да ја игнорирате оваа промена во телото: Тоа е јасен знак дека холестеролот е високо над границите на нормалата!

18 август, 2020
Annotation 2020-08-18 140454

Една промена во телото јасно укажува на тоа дека имате високо ниво на маснотии во крвта

На организмот му треба мала количина холестерол во крвта за да го искористи за производство на хормони како естроген и тестостерон и да му помогне на метаболизмот да работи ефикасно.

Меѓутоа, ако нивото на холестерол е високо над нормалното, тоа може да доведе до зголемен ризик од срцеви заболувања и други сериозни здравствени состојби.

Ако ви се случи да имате заматен вид или сенки ви се појавуваат пред очите како блиц на камера, е првиот знак на кој треба да обрнете внимание. Таканаречениот „блиц“ може да биде првиот показател за покачен холестерол.

„Може да има период – неколку дена или недели – во кој пациентите доживуваат трепкачка светлина што трае неколку секунди или минути.„ Ако се влошат трепкањата на светлината, потребен е итен преглед од офталмолог “, вели д-р Мартин Шкур.

Покрај ова, може да се појават и дамки во видот или заматен вид, што доколку трае неколку дена, може да биде знак на висок холестерол.

Промените во животниот стил можат да го намалат холестеролот, а се препорачува следново:

– Јадете помалку сол

– Додадете повеќе зеленчук и цели зрна во менито

– Ограничете ја количината на животински масти и користете добри масти во умерени количини

– Одржувајте здрава тежина

– Престанете да пушите

– Вежбајте минимум 30 минути на ден

– Намалете го стресот

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris