НЕ СТАРЕЕЛА, ЈА ПЕРЕЛА КОСАТА СО СУРУТКА.. таа правела работи НЕПРИФАТЛИВИ ЗА ЦЕЛА ФРАНЦИЈА

11 јуни, 2020
ubavina.JPG 2

Руските кнегињи и царици никогаш не биле само сенки на нивните сопрузи. Многу од нив оставиле голем белег во историјата благодарение на нивните сјајни умови, бројните таленти и шармот. Криотерапија и солариум, лифтинг, фитнес и ароматерапија – оваа руска царица ги користела најнапредните методи за одржување на убавината и здравјето.

Очи со боја на небото, коса со боја на сонцето, кожа како снег и усни како афион – златниот стандард на руската убавина не се менувал многу векови. Но, тоа не е во гените, руските жени отсекогаш имале свои тајни за заведување на мажите.

Пред многу векови, руските жени – и кнегињите и селанките – практикувале спа-третмани за нега на лице и тело. Тие се бањале во млеко, сурутка и чаеви од шипинка и јаглика за да ја задржат кожата мека и бела. Ја миеле косата со чај од коприва. Овој лек особено го сакала Ана Јарославна, познатата „руска кралица на Франција“.

Ана била ќерка на големиот Киевски кнез Јарослав Мудриот. Во 1051 година, руската кнегиња се омажила за кралот Хенри V од Франција. Неговите поданици ја обожувале „Црвенокосата Агнес“ како што ја нарекувале кралицата заради нејзината прекрасна златна коса.

Руската убавица воопшто не стареела затоа што ги знаела тајните рецепти за зачувување на младоста. Нејзиното омилено растение било копривата. Ана правела мелеми за кожата и за косата. Покрај тоа, таа ткаела медицинска платно од коприви и од неа шиела кошули за нејзините синови.

Ана имала одлично образование, зборувала неколку странски јазици, добро знаела математика, историја и медицина. Таа била шокирана кога дознала дека нејзиниот сопруг, кралот на Франција, бил неписмен – како повеќето европски аристократи во тоа време. Но таа уште повеќе се изненадила од фактот дека Французите не се грижат за хигиената и воопшто не се капат. Париз, кој во тоа време бил мал град со само 12.000 жители, мирисал ужасно затоа што немало канализација. Нечистотија течела низ улиците, а ѓубрето летало низ прозорците.

Французите немале навика да се мијат. Покрај тоа, тие се плашеле од вода затоа што тоа го сметале за извор на инфекција. Наместо да се бањаат, тие го бришеле телото со влажни крпи и користеле многу парфем за да ја намалат смрдеата од валканото тело. За Русинка, ваквиот начин на живот бил незамислив.

Во нејзината земја владееле сосема поинакви обичаи. Секоја недела Русите се капеле во бањата – парно купатило што го имало секое семејство. Ана решила да ја воведе оваа традиција во Франција. Таа им објаснила на своите поданици дека парната бања е најдобро средство за зачувување на здравјето и убавината. Воздухот во бањата е топол и здрав, бидејќи на камената печка се истура билен чај, кој брзо испарува. Камшикување со гранчиња од бреза за време на престојот во парната бања е најефикасната масажа за организмот, ги тонира мускулите и ја чисти и обновува кожата.

По капењето во бањата, се користеле разни мелеми и креми, кои имале заздравувачки и козметички ефект. Потоа, русите се фрлале во снег или ладна вода. Таквата криотерапија го подмладува телото подобро од која било магија.