Не сте задоволни од вашиот сексуален живот? Со овие совети, можете да го подобрите

13 ноември, 2020
1344874

Ако сте во долга врска или брак, не е невообичаено сексот да се сведе на некаква рутина или уште полошо, целосно разреден или повеќе да не постои.

Експертите се едногласни за тоа како секоја врска има свои падови и успони и дека многу парови се жалат и на сексуалниот аспект на нивната врска. Касандра Мурикис, сексуален терапевт, смета дека е важно да се работи на повторна интимност, како што се почести бакнежи или нежни допири за да се зголеми физичката интимност помеѓу партнерите.

„Таквите навидум мали чекори прават голема разлика и ја продлабочуваат врската и ќе влијаат позитивно и на сексот. Емоционалната врска со партнерот мора да биде континуирана. Важно е да покажете дека се грижите “, вели таа.

Бидете доследни, додава таа.

„Треба да работите на тоа цело време. Исто како што некои луѓе одлучуваат да започнат да вежбаат и откако ќе одат во теретана и ќе се откажат, важно е континуирано да работите на зближување со партнерот “, предупредува К.Мурикис.

Еве неколку совети за тоа како да го подобрите вашиот сексуален живот:

Комуникација со партнерот

Да, се согласуваме дека овој совет веќе звучи исцрпен, но и покрај фактот дека комуникацијата е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашата врска да го подобри сексот, многумина не го спроведуваат доволно.

Ако на почетокот ви е тешко да зборувате за секс, тоа е разбирливо, вели сексуалната терапевтка Тања Коенс.

„Што ако мојот партнер мисли дека сум чуден/на?“, Што ако сака да раскине со мене поради тоа?“. Тоа ги мачи многумина, па затоа се двоумат да зборуваат, но не е во ред. Зборувањето за незгодни теми само ќе ја продлабочи вашата врска. Не двоумете се да кажете што ви пречи кај вашиот партнер и што прави погрешно “, рече таа.

Престанете да се споредувате

Ако сте зафатени да се грижите дали вашиот сексуален живот е „нормален“ или „ненормален“ во споредба со вашите пријатели, не оставате многу простор да се фокусирате на сопственото задоволство.

Инстаграм е толку полн со навидум совршени и заљубени партнери, но треба да знаете дека социјалните мрежи не се вистинска слика, туку модерна виртуелна „бајка“.

Многумина чувствуваат притисок и сакаат да исполнат некој замислен „стандард“ на квантитет или квалитет на врска, што е сосема погрешно. Сексологот Ванеса Мурадијан вели дека ако се фокусираме прво на правење на сексот пријатен, квантитативниот дел ќе се погрижи за себе. „Колку е подобар вашиот секс, толку почесто сакате да го доживеете“, рече таа.

Работете на интимност во и надвор од спалната соба

Важно е да соработувате со вашиот партнер за интимност што не е само во сексуалниот однос. Бакнежи, допири, нежна масажа, прегратки … Ова се мали гестови кои го зголемуваат чувството на блискост.

Постојат многу начини да имате сексуални и интимни врски. Отстранете го фокусот од перформансите и она што не е можно. Наместо тоа, погледнете што е удобно и што е лесно да се направи – тоа сигурно ќе го подобри вашиот сексуален живот. Исто така е многу важно да препознаете дали имате секс од должност или од задоволство (што може да биде физичко или емоционално).

Изградете сексуална доверба

Сексуалната доверба меѓу партнерите е многу важна и треба да се работи на тоа. За сексуална самодоверба, покрај познавањето на сопственото тело, важно е да го познавате и телото на вашиот партнер и да бидете сигурни дека добро ќе го запознаете. Голема улога игра и тоа како го доживуваме нашето тело, затоа заборавете на идеалите што нè обземаат, запомнете дека вашиот партнер ве сака такви какви што сте. Истражете го вашето тело, а најдобриот начин за тоа е секако мастурбација.

Мастурбацијата е одличен начин да откриете што правите и што не сакате. „Секој знае најмногу за својата сексуалност и за сопственото тело“, објаснува сексуалната едукаторка и авторка д-р Емили Нагоски. Јасна и искрена комуникација за сексот што доаѓа со активна согласност значи дека не мора да го преземаме секој потег.

Не ги игнорирајте проблемите како болка

Некои истражувања покажаа дека, на пример, дури 20,3 проценти од жените и 2,4 проценти од мажите во Австралија доживеале болка за време на сексуален однос. Жените кои често се склони да мислат дека задоволството на партнерот е прво, ги игнорираат овие проблеми, но ова е заблуда. Касандра Мурикис верува дека треба да си постават приоритети за свое задоволство, вклучително и мастурбација, потоа разговор со партнерот и барање стручен совет. „Зборувајте за она што ви е пријатно, а што не – разговарајте отворено. Ако вашиот партнер смета дека сексот е болен или непријатен, мора да бидете поддржувачки “, вели К.Мурикис, додавајќи дека ги советува сите парови да посетат сексуален терапевт ако не видат напредок во нивниот сексуален живот по некое време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi