Не вечерва… 6 најчести изговори со кои жените одбиваат секс

5 мај, 2020
жени 0

Се разбира, никој не е секогаш расположен за секс, мит е дека мажите се баш секогаш. Добро, повеќето од нив се, па затоа остава впечаток впечаток дека жените на глобално ниво не се ЗА. Уморни сте, имате менструација, се налутивте… Секс експертot Трејси Кокс малку истражуваше за она „не вечерва, душо“ и откри 6 причини кои жените најчесто ги наведуваат како причина да немаат секс. Бонус: Исто така, нуди решенија. Затоа што, зошто би се откажале од секс поради некои глупави причини?

1. Не сум добро / главата ми боли

Овој изговор веќе е легенда. И навистина жените го користат, не е само мит. Се разбира, сексот не е многу забавен ако имате мигрена. Но, ако тоа е изговорот што го користите веќе две недели по ред, тогаш треба да посетите лекар затоа што нешто не е во ред со со таа главоболка. Или треба вашиот драг да размислува за неговите љубовни техники …

Headache Keeps GIF - Find & Share on GIPHY

2. Имам премногу работа

75 проценти од паровите ги обвинуваат своите претрупани работни денови и хаотичен живот за недостаток на интерес за секс. Ако немате време да се посветите малку на себе, веројатно немате време за секс, а тоа е нешто што го правите за себе. Патем и за него. Како двојка, обидете се да создадете заедничко време само за двајцата. Наместо заедно да седите пред телевизор во вечерните часови, да се пензионирате рано во спалната соба, малку повеќе помазете се. И проблемот е решен.

3. Премногу сум уморна

Како ќе водите љубов кога очите ви се затворени од замор? Затоа, поспијте и будилникот навијте го малку порано. Воопшто не е лошо да се започне денот со секс. И подоцна тој ќе ви направи кафе…

4. Зошто кога и онака не доживувам оргазам?

 Навистина, ако не сте задоволни од вашиот сексуален живот, нема да имате многу љубов кон него. Но, ова не е решението. Избегнувањето на „брачната должност“ е подобро отворено (но нежно, знаете колку се чувствителни на нивните перформанси) на вашиот пратнер да му кажете каков секс би сакале. Не кажувајте што е негативно, туку посочете на што би сакала да го направи, експериментирајте малку, играјте си, сменете го местото каде што водите љубов… Или сменете го партнерот за некој што повеќе се обидува да ве задоволи.

5. Се чувствувам дебело

Да, ова е причината зошто жените честопати не сакаат да се соблекуваат. Ако не се чувствуваме убаво во нашето тело, ако се срамиме, непријатно ни е, сигурно нема да бидеме сексуално возбудени. Но, неговата реакција може да биде клучна. Ако сте секси и со прекумерна тежина, привлечни, пожелни и тој ви кажува, нема да биде важно што не е сè совршено на вас. Од друга страна, неговата глупава забелешка може да го лиши од секс сè до недоглед. Нека го прочита ова…

6. Ќе умрам од здодевност

 Дали секое влакно на косата ви е исто додека водите љубов? Знаете што ќе направи, тој знае што ќе направите, каде, колку време ќе трае. Изгледа дека ви е потребна возбуда! Нови пози, секс играчки … Не е толку тешко да ја вратите страста и возбудата во вашиот љубовен живот. Промена и за него ќе биде добредојдена. Воведете неколку новитети и … ете!