Не, во никој случај: 5 најлоши модни комбинации

21 април, 2020
модааа

Некои модни парчиња не треба да се комбинираат заедно. Ако не знаете како да правите модни комбинации, ние ви го претставуваме решението. ?

Модниот стил не само што дава доверба, туку води и кон успех во личниот, но и во професионалниот живот. Секоја сезона се појавуваат нови трендови и како што модата успева да ги расчисти сите правила, многумина мислат дека сè може да се комбинира. Сепак, постојат неколку неуспешни примери на избор на облека.

Две (или повеќе) тесни работи

Треба да има баланс во сè – ова важи и за модниот имиџ. Не обидувајте се да ја потенцирате фигурата само со тесни работи. Не секој успева да го повтори стилот на Ким Кардашијан, и често може да изгледа вулгарно.

Како да го поправите овој стајлинг?

Запомнете го правилото: горниот тесен дел и опуштениот долен или обратно – тесен долен дел и поширокиот горен дел. Ова ќе ви помогне да ги потенцирате пропорциите на телото.

Две (или повеќе) парчиња со поголема широчина (oversize)

Трендот на пошироки работи останува актуелен оваа сезона, но обидете се да не претерате, бидејќи во спротивно ризикувате да ја претставите вашата фигура на еден сосема поинаков начин одошто навистина сте.

Како да го поправите овој стајлинг?

Неопходно е да се комбинираат тесна облека и широки облеки. Сепак, од широката (oversize) облека најдобро изгледаат горните модели облека, кардиган, џемпер или кошула, кои треба да се комбинираат со лабави фармерки или панталони. Подобро е да не експериментирате без помош на стилист, бидејќи со овие комвинации често може да погрешите.

Кроп топ и плитки фармерки

Оваа комбинација излезе во 90-тите, но мора да ја заборавите од друга причина. Во овој случај, тешко е да се истакне фигурата, и покрај тоа, премногу од телото што се открива се чини дека е несоодветно.

Како да го поправите овој стајлинг?

Ако изберете исечен топ, фармерките или здолништето треба да бидат со длабог струк. Исто така, горниот дел може да се надополни со широка јакна или кошула или горниот дел може да се комбинира со урбан комбинезон.

Торба и чевли со иста боја

Пред неколку години, трендсетерите докажаа дека е доволно да се избере боја на чевли што одговара на бојата на торбата или обратно. Сега, модните дизајнери и стилисти советуваат да се избегне оваа комбинација.

Како да го поправите овој стајлинг?

Исклучоци во бојата може да бидат монохроматски. Сепак, вреди да се биде внимателен: тие треба да бидат визуелно различни. На пример, од една палета можете да изберете лесна и темна сенка со иста боја.

Облека и чевли високи до колена

Ако не сакате да изгледате старомодно, треба да ја избегнувате оваа комбинација. На пример, здолниште со должина до коленото со чизми високи исто така до коленото визуелно ги скратува дури и многу високите девојки.

Како да го поправите овој стајлинг?

Носете чизми исклучиво во комбинација со мини здолништа.

Хулахопки со сандали

Зборот “сандали” подразбира голи нозе, така што употребата на чорапи дефинитивно не е неопходна. Овие се летни чевли и треба да се носат само во текот на летната сезона. Може да ја видите таа комбинација на модната писта, но во реалниот живот, чорапите треба да бидат исклучени.

Како да го поправите овој стајлинг?

За да не изгледате смешно, не носете чорапи во комбинација со сандали. Патем, ако ја изберете оваа ставка на облека за други чевли, тогаш купете темни – таквите чорапи визуелно ги прават нозете да се потпреме.