Неколку чекори што можат да ви помогнат кога ќе ве касне комарец!

20 септември, 2020
комарец


Го сакаме летото, но, за жал, го сакаат и комарците. Тие се во состојба да го расипат секое уживање во природата, градот, па дури и сопствениот стан. Затоа постојано бараме некој нов лек што можеме да си го ставиме на себе и кој ќе не ослободи од маки.

Реално, освен ако не одите со вашиот отвратителен од електрична енергија и не барате приклучоци каде и да сте, тоа е единствената шанса за спас.

Навистина има многу варијанти на темата, и природни и не, но науката ги препознава само следниве состојки: диетилтулуамид (DEET), пикаридин (икаридин), IR3535, метил-нонил-кетон, масла од цитрус и еукалиптус. Да, звучи како многу хемија. Сепак, ова не значи дека треба да користите најтешка артилерија секој ден. Многу е веројатно дека нема да ви треба ништо посилно во центарот на градот од аромата на лимон, а за вечерно патување во природа, вооружете се посериозно.

Колку комарците ве „сакаат“ е генетски, а вашите навики, храната што ја јадете, без разлика дали носите омилен парфем или не (освен ако не е силен цитрус) и слично, не играат голема улога.

 Состојки како лимон и лимонска трева ги иритираат комарците, така што тие се ослободуваат од нив, но оние како DEET и IR3535 прават комарците да ја изгубат ориентацијата и затоа се поефикасни, особено во екстремни услови.

И ШТО КОГА ЌЕ НЕ КАСНАТ комарци?

Црвената блутка е одговор на нашиот имунолошки систем на плунката на комарците, на што телото реагира ослободувајќи хистамин и создавајќи воспалителен процес. Антихистаминиците се најбрзи за смирување на чешање и оток. Во пракса, сите техники кои го смируваат воспалението треба да се применат на каснување од комарец:

ЛАДЕЊЕ

Ова е првиот чекор во намалувањето на отокот. Направете ладна компресија и држете ја на место. Идеално, тоа треба да биде коцка мраз завиткана во крпа, а не директно мраз на кожата. Не чувајте го премногу долго, но променете ги интервалите од неколку минути со и без обложување.

АНТИХИСТАМИНИЧКИ

Крем кој содржи антихистаминици брзо ќе го смири отокот и чешањето, но ако имате повеќе каснувања и не можете да го издржите, слободно земете таблети хистамин без рецепт.

ОВЕС

Не, не е само за појадок. Овесот е природна состојка што го олеснува чешањето и алергиските реакции (некогаш се користеше дури и за сипаници). Направете густа каша од овес и вода, нанесете на каснување од комарец и почекајте десет минути, а потоа исплакнете.

Медицински МЕД

Медот има антисептично и антибактериско дејство и помага при заздравување на раните. Само внимавајте да не го нанесувате пред да ја напуштите куќата, во спротивно ќе станете магнет за сите други инсекти.

ХИДРАЦИЈА

Последното што сакате е сува кожа која е ронлива и склона кон иритација. Млековите и мелемите за тело за чувствителна и атопична кожа се најдобриот сојузник ако ве каснале комарци. Нанесете ги на кожата што е уште влажна по туширање за дополнителна доза на хидратација. Лимонските масла се одлична превенција, но ако веќе сте покриени со каснувања, тие можат да ја иритираат кожата (како и секое есенцијално масло).