Нема дилема: Научно е докажано дека ЉУБОВТА ЛЕЧИ!

26 декември, 2020
љубов

Природен аналгетик

Според некои истражувања, хемискиот окситоцин, кој се ослободува во мозокот за време на прегратка, може да ја ублажи болката.

Дури и само гледање на фотографија од некој близок го зголемува прагот на издржливост и ја намалува болката. Причината е што мозокот ја поврзува сликата на партнерот со пријатно одвлекување на вниманието што ја прави болката поднослива. Аналгетикот работи на идентичен начин.

Покрај тоа, се покажа и дека сексуалната стимулација ја блокира болката. Особено е ефикасен за хронична болка во грбот, како и за симптоми на артритис и грчеви.

Здравје на срцето

Љубовта е и повеќе од добредојдена во стресни ситуации. Истражувањата покажуваат дека изразувањето љубов го намалува срцевиот ритам за половина, а на долг рок го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Борба против болести

Љубовните гестови, од држење за рака до сексуална активност, го зголемуваат производството на ендорфин, што пак го зајакнува имунитетот. Исто така, луѓето кои имаат здравствени проблеми, и се чувствуваат сакани, подобро реагираат на третманот и имаат посилна мотивација да се борат против болеста.

Борба против несоница

Окситоцин и ендорфин, љубовни хормони, го инхибираат ослободувањето на кортизол, хормонот одговорен за стресот, а тоа доведува до подобар одмор.

Тајната на долговечноста

Луѓето со стабилна врска, особено во брак, се чувствуваат поздраво и живеат поздрав начин на живот. Животот заедно им помага на луѓето полесно да ги спречуваат, откриваат и елиминираат здравствените проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris