Не се залажувајте! Еве колку трајност има средството за дезинфекција на раце!

7 јули, 2020
dezinfekcija

За време на пандемијата предизвикана од корона вирусот едно од најчесто поставуваните прашања е колку трајност има средството за дезинфекција на раце откако ќе се нанесе.

Центарот за контрола и превенција од болести тврди дека најдобро средство за дезинфекција на раце е тоа што содржи 60 % алкохол. Но, треба да знаеме дека самото средство нема долго треање и дека миењето раце со вода и сапун секогаш треба да биде наш прв избор.

Вистина е дека средствата за дезинфекција што содржат алкохол се добра алтернатива за замена на сапун и вода, но со нив само моментално ги отстрануваме бактериите, додека со миењето на рацете покрај темелното миење и самите бактерии заминуваат во одводот од чешмата.

Но и покрај миењето или дезинфекцијата откако повторно ќе допрете загадена површина рацете повторно ќе бидат валкани, затоа се препорачува почесто миење или дезинфекција. Кога ги миете рацете мијте ги темелно и често.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi