НЕОДАМНА СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ ОБИЧНА НАСТИНКА? Пристигна потенцијално добра вест, еве што значи тоа за ризикот од Ковид-19

10 ноември, 2020
shutterstock_532749466

Студија покажа дека S2 деловите на новиот коронавирус се слични во структурата на обичните вируси на настинка, што им помага на антителата формирани за борба против Ковид-19.

Ако неодамна сте настинале, се чини дека може да ви обезбеди одредена удобност кога станува збор за ризикот од инфекција со коронавирус. Имено, антителата кои остануваат во крвта откако лицето ќе добие настинка, можат успешно да се борат против новиот вирус, покажува истражувањето спроведено во Велика Британија.

Научниците од универзитетот Френсис Крик и Лондон го открија ова откако развија многу чувствителен тест за антитела на Ковид. Кога ги споредувале крвните тестови на пациентите со Ковид со примероци од крв од неинфицирани лица, тие откриле дека некои од здравите учесници во тестот веќе имаат антитела кои можат да го нападнат вирусот SARS-CoV-2, иако никогаш порано не биле заразени.

“Последица” на имунотетот како одговор на обичната настинка

Заклучокот е дека нивните антитела се формирани поради изложеност на други вируси кои имаат структурна сличност со коронавирусот. За понатамошно верифицирање на нивното откритие, тие проучувале други 300 примероци на крв што ги собрале пред избувнувањето на пандемијата, односно примероците од крвта кои биле собрани помеѓу 2011 и 2018 година.

Покрај неколку од овие примероци, повеќето од нив имале антитела кои се појавиле како резултат на имунолошкиот одговор на обичната настинка. Од овие 300 примероци, примерок од секој дваесетти возрасен формирал антитела кои исто така реагирале на вирусот SARS-CoV-2, а повеќето биле пронајдени кај примероци на деца на возраст од шест до 16 години.

Децата имаат најмногу од овие антитела затоа што се повеќе склони на поголема изложеност на други видови на коронавирус и тоа објаснува зошто тие се помалку ранливи на потешката форма на болест Ковид-19, објасни авторот на студијата Кевин Нг.

Еден дел од коронавирусот е сличен на вирусот на настинка

Шилестиот протеин на вирусот SARS-CoV-2, кој е клучен за вирусот да влезе во здрава клетка, се состои од два дела, С1 и С2. Додека С1 е задолжен за врзување со станицата, С2 му дозволува да влезе во неа.

Студијата покажа дека С2 деловите на новиот коронавирус се слични по структурата на обичните вируси на настинка, што им помага на антителата формирани да се борат и против Ковид-19. Сепак, ова откритие бара подлабоко истражување, па затоа во тек е пообемна студија од два факултета на Универзитетот во Лондон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi