НЕВOОБИЧЕН СИМПТОМ КАЈ 80% ЗАБОЛЕНИТЕ ОД КОРОНА ВИРУСОТ : Експертите препорачаа да се користи како дијагностички тест!

6 декември, 2020
Loss of smell in Covid-19, illustration

Губење на сетилото за мирис е симптом специфичен за инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2.
Околу 80 проценти од пациентите со ковид-19 имаат потешкотии со мирисот, а многумина го губат чувството за вкус. Губење на сетилото за мирис е толку честа појава што некои експерти препорачуваат да се користи како дијагностички тест бидејќи може да биде посигурен од треска и други симптоми.

Но, досега не беше познато како корона вирусот навистина влијае на овие сетила. На почетокот на пандемијата, лекарите и научниците беа загрижени дека аносмијата (целосно губење на чувството за мирис) може да биде знак дека вирусот стигнува до мозокот преку носот и може да предизвика голема и долготрајна штета. Сепак, неврологот од Сандип, Роберт Дата, тврди дека студиите покажале дека тоа веројатно не е така, пишува „Сајенс Американ“.

Вирусот го напаѓа епителното ткиво
„Моето толкување на податоците укажува на тоа дека основната причина е во назалната мукоза, или назалниот епител, слој на клетки што откриваат мириси. Вирусот се чини дека напаѓа претежно клеточно ткиво во носот, а не неврони “, објасни Дата. Но, тој нагласува дека тоа не значи дека влијанието врз невроните е целосно исклучено.

Олфакторните неврони на нивната површина немаат ензимски 2 рецептори кои овозможуваат вирусот да влезе во клетките. Но, придружните клетки кои поддржуваат мирисни неврони се полни со рецептори. Тие одржуваат деликатна рамнотежа на солените јони во слузта од која зависат невроните за да испраќаат сигнали до мозокот. Доколку се наруши оваа рамнотежа, тоа може да доведе до исклучување на нервната сигнализација или губење на чувството за мирис.

Неврологот Никола Меуниер од Универзитетот во Париз-Сакли ги заразил ноздрите на златниот хрчак со вирусот САРС-КоВ-2. Само по два дена, инфицирани се потпорните клетки во нивната носна празнина, за разлика од миризливите неврони кои не се заразиле, но нивните трепки исчезнале. „Ако нема треперење, ќе останете без рецептори за мирис и можност за мирис“, објасни тој.

Нарушување на епителното ткиво поврзано со чувството за мирис може да објасни како страдаат од овој симптом кај страдалниците. Но, сè уште е нејасно дали загубата е предизвикана од вирус или клетки на имунолошкиот систем.

„Сметаме дека губењето на чувството за мирис е многу специфично за САРС-КоВ-2 инфекција со цироза“, рече Меуние, додавајќи дека неговото претходно истражување за други респираторни вируси покажало дека епителното ткиво ретко било заразено, додека по нова коронавирусна инфекција патоген Кај други вируси, чувството за мирис обично е нарушено поради затнат нос, но ковидот обично не предизвикува блокада.

Научниците се уште помалку сигурни како се губи чувството за вкус. Сензорни рецептори кои, препознаваат хемикалии во плунката и испраќаат сигнали до мозокот, не содржат т.н. ACE2 рецептори на кои се врзува вирусот, но други клетки на јазикот го носат и затоа веројатно постои губење на чувството за вкус.

Здравствен ризик
Ринологот Керол Јан од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, тврди дека аносмијата претставува голем ризик по здравјето. „Тоа всушност ја зголемува смртноста. Ако не можете да ја вкусите или мирисате храната, може да се појават сериозни последици. На пример, нема да можете да намирисате расипана храна или протекување на гас “, рече таа. Лекарот додава дека целосното закрепнување од аносмија обично трае од шест месеци до една година.

Исто така, загрижувачки е фактот што аносмијата е идентификувана како фактор на ризик за невродегенеративни болести. „По пандемијата на грип во 1919 година, забележавме зголемен број случаи на Паркинсонова болест. Би било навистина загрижувачко ако се случи слична работа со овој вирус “, рече Меуние.

Сепак, Јан чувствува дека неговите стравови се надминати. „Секако постои врска помеѓу аносмија и некои болести, но аносмијата предизвикана од вируси работи на сосема поинаков начин. Поствиралната аносмија не ве изложува на поголем ризик да добиете болест. Ова се два сосема одделни симптоми “, објасни таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi