Ни се заканува „најсмртоносната заразна болест“! Експертите предупредуваат: „Може да се разгори!“ Еве зошто токму сега!

18 ноември, 2020
Screenshot_6

Меѓународната заедница пропушта можност да ја запре „модерната трагедија“ предизвикана од најсмртоносното заразно заболување – туберкулоза, предупредуваат експертите и истакнуваат дека ковид-19 може да запали „постара“ светска пандемија.

Борбата против туберкулозата, респираторна болест што може да се спречи и третира, но сепак убива повеќе од 1,4 милиони луѓе годишно, е хронично недоволно финансирана, што доведува до одложување на дијагнозите и лековите или воопшто не достигнуваат до милиони луѓе.

Меѓународната асоцијација за елиминација на туберкулозата (STBP) наведува дека во многу земји со голема инциденца на туберкулоза, пациентите се третираат со застарени методи и предупредува дека досега е постигнат напредок во забавување на туберкулозата со ризик од пандемија на коронавирус.

„Туберкулозата е сè уште најсмртоносно заразно заболување, иако може да се спречи и лекува“, изјави извршниот директор на STBP, Лучица Дитиу. „Да бидат работите уште полоши, повеќето земји сè уште користат застарени третмани.

„Треба да се подобриме“, додаде Максим Лунг од STBP во Конго. „Секој ден 4.000 луѓе умираат од туберкулоза. Тоа е модерна трагедија “.

Вакцина

Во Светот, според СЗО, минатата година 10 милиони луѓе заболеле од туберкулоза. Две третини од овие случаи се од осум земји, Индија, Индонезија, Кина, Пакистан, Филипини, Нигерија, Бангладеш и Јужна Африка.

Стапката на инциденца на инфекција со туберкулоза падна за само девет проценти на глобално ниво во последните пет години, што не е ни половина од планираниот пад од 20 проценти до крајот на 2020 година.

Неколку дена откако „Pfizer“ и „Moderna“ објавија одлични резултати за вакцините против коронавирусот во третата фаза на тестирање, Дитиу го потенцира постоењето на огромен диспаритет во финансирањето и организацијата на истражувањето за туберкулоза.

„Имаме 47 вакцини во завршна фаза на тестирање за коронавирус и сите се развиени за помалку од една година. За туберкулоза, по неколку години истражување, имаме само една вакцина што се тестира на луѓе “, рече таа.

Со сегашното ниво на финансирање и истражување, вакцините против туберкулоза нема да бидат достапни до 2027 година, истакна таа.

„За туберкулозата не се размислува доволно, таа е таканаречена„ стара болест “и во оваа несреќна ситуација не добива внимание“, рече Тереза ​​Касаева, директор на глобалната програма за туберкулоза при Светската здравствена организација.

„Таа не е помалку важна од Ковид, бидејќи сите животи вредат исто“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi