НИКОГАШ НЕ БИ ПОГОДИЛЕ: Дали знаете што навистина чувствуваат мажите по сексот? Одговорот ќе ве воодушеви!

14 октомври, 2020
seks

Научното откритие ги изненади сите!

Како се чувствувате по водењето љубов? Науката вели дека одговорот ќе се разликува во зависност од вашиот пол.

Но, не како што мислите!

Мажите ќе се чувствуваат порелигиозно после добар секс, покажа невообичаено истражување спроведено на Универзитетот Дјук во Северна Каролија.

Причината лежи во хормонот наречен окситоцин.

Жените природно произведуваат повеќе окситоцин отколку мажите, а тоа влијае на нашата перцепција на Светот и на она во што веруваме, вели авторот на студијата, Пати Ван Капелен.

Сексот го ослободува хормонот окситоцин, кој не само што ја поттикнува интимноста и алтруизмот, туку и религиозноста, открива ново истражување, а ова особено важи за мажите.

Овој хормон природно се ослободува за време на секс, породување и доење. Исто така се дава како лек за време на породувањето, но во оваа студија е инјектиран кај мажи. Се покажа дека нивното чувство за духовност се интензивирало откако ја примиле оваа супстанца и дека ги „чувало“ уште една недела!

Окситоцинот кај двата пола ги подобрува позитивните емоции како благодарност, надеж, инспирација, љубов, смиреност и изненадување.

Мажите во студијата биле поделени во две групи, едната примала плацебо, а другата окситоцин. Оние од втората група не рекоа дека биле верници порано, но откако ја зеле супстанцијата, рекоа дека духовноста е многу важен дел од нивниот живот, пренесува „Дејли меил“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum