НИКОГАШ НЕ јадете лимон ако ве боли грлото и ореви ако ве боли стомакот! Овие здрави намирници прават ХАОС во организмот!

29 септември, 2020
лимон

Ова е храна што не треба да ја јадете ако кашлате, имате главоболка или имате болка во стомакот!

Нутриционистите советуваат да јадеме пет порции овошје и зеленчук на ден, но има храна што може да ги продолжи симптомите на болеста кога нашето тело е исцрпено и ослабено!

Сите не реагираме исто на одредена храна, затоа најважно е да забележиме дека нешто не сакаме и да го исфрлиме од исхраната.

Ова е инаку здрава храна, што може да ја влоши болката во грлото, стомакот или главата!

Свежи цитруси

Лимонот и портокалот се одлични извори на витамини, но ако имате проблем со грлото, не ги јадете свежи. Киселината во нив дополнително ќе ја иритира мукозната мембрана на грлото и може да ја засили кашлицата или болката. Додавате цитрус со тоа што ќе го исцедите во чај и ќе го пиете кога ќе се олади малку.

Ореви

Содржат многу цинк и витамин Е, но доколку имате болка во стомакот или треска, не јадете закуски како бадеми, ореви, лешници…

Маснотиите што ги содржи организмот тешко се варат, па затоа дополнително ќе го оптовари стомакот и ќе му ја одземе енергијата потребна на организмот за борба против болести.

Грав

Како интегрални и млечни производи, гравот не е добар избор ако имате болка во стомакот. Шеќерите со грав можат дополнително да го оптоварат и да предизвикаат дијареја, гасови и грчеви. Телото не произведува доволно ензими за да го намали гасот, па затоа не можеме да ги вариме овие шеќери во целост.

Сиров зеленчук

Нормално, нутриционистите советуваат да јадеме многу свеж зеленчук, но лош избор е ако имаме болки во грлото, бидејќи тоа дополнително ќе го иритира. Јадете варен зеленчук ако не се чувствувате добро, и „третирајте го“ грлото со мед, чаеви…