Нов „принцип“ на насилство врз жените: Мажите ги споделуваат нивните голи фотографии без тие воопшто да знаат за тоа

1 октомври, 2020
legs-45116731920-830x0

Сајбер насилството врз жените стана многу честа појава во последните неколку години

Во последниве години е регистрирано зголемување на сајбер насилството во љубовните врски, а употребата на дигитални канали за комуникација придонесе доста за тоа.

Еден маж објави гола фотографија од неговата сопруга, наставничка, во група на апликацијата „Whats app“ со нејзини ученици, друг го хакираше профилот на неговата сопруга на Фејсбук, а потоа користеше една апликација за да и ја стави главата на фотографијата на гола жена, па потоа ја објави на оваа социјална мрежа.

Малтретирањето, следењето и омразата стануваат сè позастапени на Интернет.

– Насилните мажи имаат уште повеќе можности да ги следат, понижуваат, па дури и да им се закануваат на своите жени преку паметни телефони и социјални мрежи. Ова е нова форма на насилство врз злоупотребени жени што ја прави нивната ситуација уште потешка, честопати дури и по разделбата – објаснува Андреа Брем, директор на Здружението на виенски женски засолништа, за време на прес-конференција на тема „сајбер насилство“.

Навреди, малтретирања и омраза – сето ова е сајбер насилство

Сајбер-насилството се јавува во различни форми: од насилство (главно јавно навредување, закана или изложување на потсмев) преку навреда (прогон на лице подолг временски период) до „омраза преку Интернет“ (девалвација на одредена личност).

Новата студија „Сајбер насилство врз жени во љубовни врски“ од Андреа Брем и социологот Елфреде Фрошл, во која беа вклучени 140 жртви од засолништа за жени и 16 жртви, исто така, покажува колку се перфидни сторителите.

Мажите спречуваат жени да се јават некому или да испраќаат е-пошта некому, им ги следат мобилните телефони или ги принудуваат да им ги кажат лозинките. Ова им остава на жените впечаток дека нивниот партнер знае сè и има 100 процентна контрола.

Просторно неограничен пристап до партнерката им овозможува на мажите склони на насилство внимателно да ги следат и да ги гонат засегнатите жени.

Според студијата, помладите жени на возраст од 20 до 30 години (36%) и 31 до 40 години (31%) се особено погодени од сајбер насилство.

Особено ранливи групи жени се: жени кои се борат за човекови права, политичари, новинари, блогери, млади жени, жени кои припаѓаат на етнички малцинства, лезбејки, бисексуалци и трансродови жени, жени со попреченост, жени од маргинализирани групи.

Кои се психолошките последици?

Психолошките, здравствените и финансиските последици се различни и се движат од напади на паника, несоница, самоубиствени мисли, губење на апетит и палпитации до загуба на работа или долг. Особено е тешко кога има и деца.

По разделбата, поранешниот партнер често ги надгледува. Сепак, жената не може целосно да го прекине контактот со мажот.

Друг проблем: Ако жртвите сакаат да пријават малтретирање преку Интернет, понекогаш тие не се сфаќаат доволно сериозно, а нивните обвинувања не се доволни.

– Постапките често се одложуваат, платформите често не бришат публикации целосно, а зачувувањето докази е голем товар за жртвата, вели авторот на студијата, Фрошл.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum