Нова теорија: Секогаш купувајте намирници кога сте гладни!

17 септември, 2020
ed3f30d3bdcb5fdeafb3

 Разбудете го гурманот во вас, откријте нови вкусови на храна

Готвачот и еден од водителите на серијалот „Кујна“, Џеф Мауро, откри дека, иако досега се тврдеше поинаку, најпаметно е да се купува намирници на празен стомак.

Тој забележува дека ова не значи дека треба да земете пет пакетчиња торта, но може да земете и едно што не сте го пробале досега. „Овој начин на купување ви помага да бидете покреативни во дизајнирањето оброци, готвењето и пробувањето нови работи.

Тој исто така рече дека купувањето треба да се прави полека и внимателно, погледнете што се нуди ново и пробајте нешто од тоа. „Не мора да биде нешто многу посебно, да набавите нов прелив за салата, нов зачин, сирење, салама …“

Тој исто така верува дека колку повеќе разновидна храна купувате, толку повеќе ќе готвите дома и ќе откриете нови рецепти за да ги конзумирате сите оние купени јадења, пренесува Reader’s Digest.