Новиот систем го открива вирусот преку глас и кашлица и ќе биде достапен и на балканот

10 август, 2020
Annotation 2020-08-09 234229

Платформата, која ќе собира податоци и ќе биде лансирана во септември, ќе биде достапна на осум јазици: англиски, француски, германски, луксембуршки, шпански, руски, српски и арапски.

Група истражувачи од Луксембург наскоро ќе започнат со систем за откривање на коронавирус преку глас и кашлица, што ќе овозможи подобра далечинска дијагностика и ќе го намали ризикот од инфекција преку физички контакт меѓу лекарите и пациентите.

Проект наречен CDCVA (COVID-19 Detection by Cough and Voice Analysis) предлага „иновативен пристап“ заснован на вештачка интелигенција за откривање на вирусот заснован на обрасци на глас и кашлица кај заболени, објасни Муханад Исмаил, кој е одговорен за иницијативата. .

– Респираторните состојби како што се сува кашлица, болки во грлото и диспнеја предизвикана од „Ковид-19“ можат да го променат гласот на пациентите, создавајќи препознатливи говорни потписи, кои може да ги препознае нашиот систем – вели Исмаил.

Ова не е првпат да се претстави слична иницијатива.

Универзитетот во Кембриџ, во соработка со друг универзитет, разви апликација и платформа за собирање податоци и развој на алгоритми на вештачка интелигенција кои овозможуваат автоматско откривање на тоа дали некое лице страда од Ковид-19 заради начинот на кој кашла или зборува.

Сепак, како што објаснува експертот, сите претходни иницијативи се користат за прибирање податоци, но нема апликација за откривање на коронавирус од глас и кашлица.

За да се развие системот, неопходно е да се соберат голем број на говорни записи и снимки од кашлица, кои потоа се обработуваат со низа методи со цел да се елиминира бучавата и да се идентификуваат обрасците на кашлица и глас.

– Способноста за успешно идентификување на пациенти со Ковид-19 од нивниот глас е многу зависна од собирање голема количина на податоци што содржат гласови и кашлица од пациенти со Ковид-19 – додаде тој.

Записи мора да се земат и од здрави луѓе и од лица кои страдаат од други респираторни состојби.

Платформата, која ќе собира податоци и ќе биде лансирана во септември, ќе биде достапна на осум јазици (англиски, француски, германски, луксембуршки, шпански, руски, српски и арапски) за да стигне до најголем број учесници од целиот свет.

Покрај гласовните податоци, ќе собира податоци за возраста, полот, земјата, навиките за пушење, симптомите, комбинациите (на пример, астма, алергии, хронично опструктивно белодробно заболување).

Информациите ќе бидат анонимни, за заштита на приватноста и спречување на идентификација на учесниците.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris