Ново изненадување во 2020 година: Еве како мажите денес ја замислуваат совршената жена за врска

5 ноември, 2020
dreamstime-m-66161525

Да ги прашавте мажите пред десет години да ви кажат како изгледа нивната совршена сопруга, ќе добиевте одговори како „Јас сум љубител на стапалата“ или „Сакам гради“ и слично. Денес веќе не е така…

Британскиот експерт за секс и врски Трејси Кокс спроведе мало истражување преку социјалните мрежи во кое ги испрашуваше мажите за тоа како ја замислуваат идеалната жена. Одговорите ја изненадија бидејќи се покажа дека мажите се далеку далеку од трендот што владееше пред околу десет години, пишува Daily Mail..

„Првото нешто што ме привлекува кај жената се нејзините очи“, ми напиша еден човек на Твитер, рече Кокс.

– Линијата не игра важна улога, ниту, пак, висината или големината на градите. Клучна работа за мене е личноста – напиша друг.

– Јас навистина немам идеален тип. Сметам дека самоуверените, интелигентни, смешни жени се привлечни и доаѓаат во сите форми, големини и бои – одговори третиот, и вакви и слични одговори преовладуваа во нејзината анкета.

Нашата слика за женско „совршенство“ се смени подраматично во последните десет години од претходните сто, според списанието „National Geographic“.

Под претпоставка дека испитаниците и дале искрени одговори, Кокс ја поздрави оваа промена и заминувањето од идеализирање на нереални телесни идеали.

Работи кои секогаш ќе ги привлекуваат мажите

Мажите секогаш ќе бидат привлечени од одредени работи од еволутивни причини, кои се тука за да ги спречат нашите видови да се размножуваат што е можно поуспешно.

Младост, широки колкови „за породување“, сјајна коса и чиста, сјајна кожа и „доволно месо“ на коските, што покажува дека гладот ​​не претставува проблем …

Сето ова ја комуницира способноста на жената да забремени и да го нахрани детето кога ќе се роди.

Универзалната привлечност за таквата форма на тело беше потврдена од науката, студија од Универзитетот во Тексас од 2016 година, според која моделот Кели Брук беше прогласен за персонификација на таквиот изглед во тоа време.

Иако многумина би рекле дека е дебелка, таа ретко ќе наиде на маж кој не би ја сметал за привлечна.

Како изгледа совршената жена денес?

Одговорот на тоа е – таа е она што вие сакате да биде.

Во 2020 година, всушност, не постои специфичен „идеален тип на тело“. Убавината е помалку во тоа како изгледаш и повеќе во тоа какви сте. Сè се сведува на карактерот и личноста. Затоа, во дефинирањето на она што е привлечно, треба да гледаме многу подлабоко од надворешниот изглед.

Истражувањата секогаш покажувале дека мажите претпочитаат жени со просечен изглед отколку супермодели, а тоа има врска со фактот дека повеќето мажи тешко се справуваат со тоа дека секој сака да им ја украде партнерката. Убавото лице на списокот со желби на партнерот отсекогаш имало повисок рејтинг отколку добро тело. Но, и покрај тоа што личноста отсекогаш била некаде на списокот, таа сега скокна на првото место.

– „Жена чиј ум е подготвен да истражува, прошири, учи и да расте до најдлабоко ниво на интимност“, беше еден од одговорите што ги добив кога ги замолив луѓето да ја опишат својата совршена сопруга – рече Кокс и наведе уште неколку одговори:

– Мора да има почетна привлечност. Но, не би ме интересирало дали е русокоса, бринета, висока или мала. Она што ми е важно е дека таа е љубезна, грижлива, забавна, љубопитна и авантуристичка.

– Личноста, карактерот и креативниот ум се тие што прават голем партнер и голема љубовница. Облините, големите гради и нозете се бонус.

– Убавите личности прават убави луѓе. Изгледот ме привлекува, но не ме задржува.

Огромното мнозинство мажи ги користеле следниве карактеристики кога ја опишувале совршената партнерка: силен ум, самоуверена, среќна, емоционално интелигентна, страствена и полна со ентузијазам.

Нашите идеали очигледно се менуваат со возраста и животното искуство.

Сепак, она што ви е привлечно, зависи и од тоа што го барате. Кога станува збор за секс и еднократни средби, физичките изгледи стануваат поважни.

Сепак, кога станува збор за подолги врски, трендот навистина се промени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi