НОВО ОТКРИТИЕ: Короната останува во телото три месеци, негативниот PCR не значи ништо!

25 ноември, 2020
KORONA PACIJENTI 06 Alo Vladimir Markovic_1000x0

Случаи на реинфекција се можни и навистина ретки засега, да се верува дека во повеќето случаи станува збор за преживување на вирусот во организмот

Короната може да остане во телото до три месеци! Едно лице може да го носи корона вирусот дури и без да знае за тоа, без никакви симптоми и да има негативен тест за PCR.

Истражувачи имале случаи на реинфекција на лица, односно на оние кои имаат IgM антитела неколку месеци по колкот, што покажува дека имаат корона. Иако коронарна реинфекција е ретка, експертите веруваат дека тоа е претежно вирус кој останал во организмот уште од првата инфекција, а не некој нов „земен однадвор“.

Истражувачи од Институтот за примена на нуклеарна енергија ИНЕП од Белград, кој исто така се занимава со утврдување на времетраењето на имунитетот на короната, имале субјекти кои, по некое време откако покажале ковид-19, покажале IgM антитела, што укажува на тоа дека лицето има корона во тоа време. Второ, IgG антителата покажуваат дека лицето претходно имало круна и се зема венска крв за анализа на обете.

Негативниот PCR не значи дека нема вирус

Д-р Марија Гњатовиќ, истражувач на ИНЕП, изјавува дека телата на ИгМ, кои покажуваат акутна инфекција, исто така се откриваат кај оние кои биле подложени на ковида. Таа наведува дека ова, сепак, не претставува загриженост бидејќи овие луѓе не развиваат клиничка слика на ковид, барем не тежат и не се заразни за околината.

“Вирусот останува во телото со месеци по инфекцијата и негативниот PCR-тест по третманот не значи дека делови од вирусот не останале во телото, реинфекциите на IgM се ретки, но никој не може да тврди дека се невозможни. Во повеќето случаи, тоа е ковид “, односно реактивирање на претходно внесен вирус во организмот. Телото на овие лица, иако е откриен IgM на телото, се бори против самиот вирус, тој не се размножува, затоа не е присутен во носот и грлото и не се заразни за околината”, рече д-р Гњатовиќ.

И PCR-тестот се прави од назофарингеален брис, т.е. брисеви за грло и нос.

Короната останува во телото до 12 недели

Проф.д-р Јелена Беговиќ, директор на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство, вели дека вирусот корона може да остане во организмот до 12 недели.

“Вирусот корона може да биде во телото подолго време и по престанокот на симптомите, до 12 недели. Но, во таа фаза веќе не е опасен ниту за носачот, ниту за околината. ИгМ антителата укажуваат на тоа дека вирусот сè уште е присутен во организмот, односно дека има процес, но тоа не значи дека сте заразни. Беше применет 14-дневен модел на изолација за лица со ковид.По тие две недели, вирусот останува во организмот, но не може да се размножува и со тоа да се шири низ целото тело.

Професорката исто така наведува дека случаи на реинфекција се можни и навистина ретки засега, дека верува дека во повеќето случаи станува збор за преживување на вирусот во организмот, но дека идните студии и истражувања ќе покажат само што е навистина точно.

“Помина само една година од првиот случај на SARS-CoV-2, а многу помалку од почетокот на истражувањето. Апсолутно е можно да можете повторно да се заразите со вирусот корона. Само сега луѓето се реинфектираат, но колкав процент на луѓе навистина повторно инфицирани и дали ова треба да нè загрижи, одговорот ќе го дадат некои идни студии “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi