НОВО ОТКРИВАЕ ЗА КОВИД-19: Колку долго сме заразни и кој најмногу го шири вирусот – сега ги знаеме одговорите на овие прашања!

22 ноември, 2020
Screenshot_2

Носителите со симптоми, но и асимптоматски, се заразни олку долго!

Ново истражување за корона вирусот покажа кога носителите на инфекција се најзаразни!

Списанието „Lanset“ ги објави резултатите од првото систематско истражување, во кое беа вклучени податоци од дури 98 претходно спроведени студии. Беа разгледани три фактори – количината на вирус снимена во текот на различните фази на инфекција, времето потребно за заразениот да го шири вирусниот генетски материјал и можноста за изолирање и репродукција на примероци од жив вирус.

Вирусот SARS-CoV-2 е споредуван со два други поврзани вируси (SARS-CoV и MERS-CoV) кои достигнуваат врв помеѓу 10-ти и 14-ти и 7-ми и 10-ти ден од инфекцијата, соодветно, давајќи им на пациентите повеќе време да ги препознаат симптомите и да се изолираат.

Утврдено е дека количината на вирусот е најголема во горниот дел на респираторниот тракт во раната фаза на инфекцијата, односно пет дена почнувајќи од првото појавување на симптомите.

Студија на Универзитетот Сент Ендрус во Шкотска исто така покажа дека асимптоматските вектори побрзо го елиминираат вирусот од организмот, поради што тие се помалку заразни.

“Овие податоци дополнително ја истакнуваат важноста на изолацијата, така што инфекцијата не се шири понатаму, во текот на првите пет дена по појавата на симптомите. Ние сакаме да ја подигнеме свеста за помалку познатите симптоми, вклучувајќи ги и лесните што можат да се појават на почетокот на инфекцијата, е најзаразната личност “, изјави авторот на студијата Миге Чевик.

Симптоми на коронавирус

Светската здравствена организација ги наведува треската, сувата кашлица и истоштеност како најчести симптоми и поретки болки во телото, болки во грлото, дијареја, конјунктивитис, главоболка, губење на чувството за вкус или мирис и осип. Меѓу најсериозните симптоми се отежнато дишење, болка или притисок во градите и губење на способноста за зборување или движење.

Количината на вирусот беше приближна кај симптоматските и асимптоматските вектори, но истражувањата покажуваат дека е можно асимптоматски случаи побрзо да го елиминираат вирусот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi