Нутриционистите откриваат: Трите најголеми заблуди за диетите, и точниот одговор на секое од прашањата!

13 декември, 2020
диети

Ако советите за нутриционист се нешто што често го читате, сигурно знаете дека урамнотежената исхрана и доволна количина на физичка активност се здрав пат до посакуваната фигура.

Сепак, Интернетот е полн со погрешни совети, а нутриционистите велат дека ова се најчестите заблуди, како и прашањата што најчесто ги слушаат, а од кои „им расте коса на главата“.

  1. Како можам да ослабам само во стомакот или бутовите?

Телото е твое и е изградено како што е. Нутриционистите велат дека секое губење на тежината ќе доведе до силуета слична на онаа што веќе ја имате – единствената – со намалување на волуменот што ќе биде прилично изедначено.

“Клиентите постојано ме прашуваат како да ослабнам само во стомакот, или им пречат само малку пополни бутови, задник … Формата на телото исто така е одредена од наследни фактори, генетика, не само диета и вежбање. Јас секогаш им велам дека ќе има слична форма. , само послаба, но рамномерно “, вели нутриционистката Сузан Бауерман.

Таа додава дека обликот на телото може да се „подобри“ до одреден степен, но дека станува збор повеќе за вежбање на одредени мускулни групи отколку за исхрана.

  1. Ако вежбам многу, тогаш можам да јадам што сакам?

Не постои такво нешто како „исплата на долговите“ во потрошените калории, се согласуваат нутриционистите. Дополнителен проблем е што луѓето постојано, во нивните умови, го намалуваат бројот на потрошени калории и го преценуваат бројот на потрошени со движење или вежбање.

devojka vezba na spravi u teretani

“Понекогаш мислиме дека можеме да” вратиме “лоша храна со вежбање, но тоа не е точно. Во повеќето случаи, ќе сметаме и всушност јадеме многу повеќе, оправдувајќи вежбање. Ако навистина сакате да изгубите тежина, мора да јадете здраво, што дека храната мора внимателно да се избере. Идејата дека половина час умерено вежбање ќе оправда парче торта додека сте на диета, едноставно не е точна и нема да даде резултат “, изјавува нутриционистката Кимберли Хомер.

  1. Која диета ќе ми помогне најбрзо да ослабам?

Ова е убедливо најнепопуларното прашање што нутриционистите го слушаат секој ден.

“Всушност, трикот е прашањето, бидејќи диетата не е нешто што треба да започнете и да го запрете кога ќе ја постигнете целта. Здравата исхрана е здрава диета, а екстремните, кратки диети секогаш резултираат со краткорочни резултати, по што добиваме уште поголема тежина”, објаснува диететичарот Џули Канингам. .

Друг проблем е фактот дека луѓето, повторно независно, „одлучуваат“ колку треба да изгубат тежина, а понекогаш е подобро од здравствени причини, помалку или повеќе, ако има придружни здравствени проблеми.

Затоа, правењето поздрав избор кога станува збор за целосна исхрана е она кон што треба секогаш да се стремиме, пред се заради здравјето, и со редовна физичка активност, ќе дојде посакуваната линија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris