Нутриционистите предупредуваат: Ова се 6те најлоши совети коишто ќе ги слушнете во врска со исхраната!

1 октомври, 2020
Metar

Со оглед на темпото на живот, малку луѓе денес се одлучуваат да забават и да направат диета.

Во суштина сите бараат диета преку Интернет и бараат некого за совет.

И тоа е голема грешка.

Во низата ужасни совети за исхраната, кои главно ги следеле постарите генерации, а кои сè уште се живи и денес, има 6 особено подмолни кои повеќето луѓе на возраст од 24 до 38 години ги слушале во одреден момент од животот, и со кои нутриционистите не се согласуваат.

Лош совет број 1. Јаглехидратите се лоши

Во 80-тите, сите мислеа дека маснотиите се непријателот, а подоцна приказната се смени во демонизирање на јаглехидрати. „Постои голема разлика во исхраната помеѓу рафинираните и житарките од цело зрно. Рафинирани јаглехидрати се бело брашно, ориз, леб. Од друга страна, житарките од цело зрно се недопрени и се одличен извор на минерали, како и влакна што го поддржуваат здравјето на цревата и кардиоваскуларниот систем“, вели

регистрираниот диететичар Шана Меквин. Тие исто така го стабилизираат шеќерот во крвта, што на крајот придонесува за витка линија.

Лош совет број 2: Шеќерот во овошјето е исто толку лош како и во слатките

Да се ​​откажеш од овошје (па дури и од зеленчук) затоа што е премногу сладтко, е вообичаен, но и несовесен совет за диета. „Слушнав безброј пати од клиент дека тој апсолутно ќе исфрли морков“, вели регистрираната диетичарка Рејчел Даниелс. Точно е дека овошјето и зеленчукот содржат шеќер, но не треба да заборавиме дека овошјето содржи влакна и витамини. Според Меквин, повеќето од нас би требало да користи повеќе овошје во исхраната.

Лош совет број 3: Храната означена како „лесна“ ќе ви помогне да изгубите тежина

„Милениумците пораснаа со додаден шеќер во преработена храна“, вели Даниелс (диетални сокови, слатки без шеќер, нискокалорични чипсови). Но, не е толку едноставно. Незадоволителните додатоци на шеќер всушност можат да нè натераат да посакаме слатки уште повеќе “, вели Даниелс и сугерира ваквите производи да бидат заменети со чипс од зеленчук, темно чоколадо и ароматизирана вода направена дома. „На тој начин, желбата за слатки ќе почне да исчезнува и ќе биде полесно да се избегнуваат слатките во глобала“, вели таа.

Лош совет број 4: Лесно е да се постигне губење на тежината со контролирање на внесените и потрошените калории

Истата количина калории во преработениот сладок и свеж зеленчук нема да има ист краткорочен или долгорочен ефект врз нашите тела. „Пакувањето закуски од 100 калории нема да има ист ефект врз телото како авокадото“, објаснува Кети Улрих, здравствен тренер. „Стариот начин на броење калории треба да се отфрли. Квалитетот над квантитетот е новото правило според кое треба да се живее“.

Лош совет број 5: Додатоците во исхраната брзо ги „поправаат“ недостатоците во организмот

„Губењето на килограмите не се крие во шишето“, вели Улрих. Додатоците во никој случај не се лоши, особено ако ги користите на насочен начин да се осигурате дека вашето тело ги исполнува своите потреби за хранливи материи. Но, вистинското здравје и виталност може да се постигнат само со здрава исхрана и кога е дополнета со избрани додатоци.

Лош совет број 6: Вежбањето ќе го поништи дејството од нездравата исхрана

Да, вежбањето е клучно за благосостојбата, но треба да обрнете внимание и на вашата исхрана. Интересно е што многу напорно вежбање се меша со напорите за губење на тежината. „Интензивното вежбање може да го зголеми кортизолот и адреналинот, што ги става нашите тела во состојба на борба или бегство.

Ова често доведува до задржување на телесната тежина, вели Сепел, додавајќи дека 30 минути умерено вежбање на ден е најдобро за управување со телесната тежина“. Сепел објаснува и дека:„ Кога имате повеќе енергија, направете тренинг со HIIT или тегови или ако се чувствувате заморено, одете на прошетка во природа или јога “.