Нутриционистот открива што најдобро помага при мамурлак од секој пијалок!

30 декември, 2020
пиво

Важно е да се знае дека мамурлакот предизвикан од различни алкохолни пијалоци не се третира на ист начин. Секој вид алкохол предизвикува различни реакции и симптоми во организмот, затоа лекот треба да се прилагоди соодветно.

Веројатно не сте знаеле, но мамурлак може да лекувате и со банана, индиски ореви, сето тоа зависи од тоа што сте пиеле, вели нутриционистот Шер Кокс.

Пиво

За оние кои пијат пиво, најдобро е да појадуваат јајца и авокадо. Јајцата се богати со протеини кои содржат цистеин, аминокиселина која ги разградува токсичните нуспроизводи направени од алкохол, додека авокадото е богато со витамин Б6, кој ја намалува мускулната слабост и раздразливоста. Плус, не е полошо да пиете 1-2 чаши јак чај за да му помогнете на телото да се рехидрира.

Бело вино

Бананата е лек! Премногу вино генерално предизвикува воспаление, поради што белите крвни клетки произведуваат и ослободуваат цитокини во крвта. Овие се истите клетки кои се ослободуваат во крвта кога ќе се разболите од грип и доведуваат до слични симптоми: главоболки, гадење и замор, а бананата ќе го врати калиумот што го изгубивте поради диуретичното дејство на алкохолот, тврди Кокс.

Црвено вино

Некои видови зрели вина можат да го охрабрат телото да ослободува хистамини и да предизвика симптоми поврзани со алергија, како што се суви очи или главоболки. Кашу ќе го зголеми нивото на енергија. Не е полошо да се земе антиалергиска пилула, со цел да се потисне производството на хистамин и симптоми слични на алергиска реакција. Чаша млака вода со лажичка мед ќе го врати изгубениот шеќер.

Шампањско

Пијалокот кој најлесно ќе ве измами да се прикриете кога ќе претерате. Но, поради тоа, главоболките после пијанство предизвикани од овој пијалок можат да бидат страшни. Благодарение на меурчињата, кои толку многу ги сакаме во шампањот, алкохолот подобро се апсорбира во организмот. Изненадувачки, најдобриот лек за овој проблем е Кока-Кола со шеќер. Шеќерот ќе ви даде енергија, а кофеинот што го содржи го „крева“ организмот. Појадокот треба да биде силен, по можност сланина на скара, бидејќи е богат со витамини од групата Б, па затоа делува како катализатор кој помага при разградување на алкохолот.

Џин и тоник

Чаша вода со малку изрендан ѓумбир најдобро помага при интензитетот на овој тип. Оваа храна ќе го смири стомакот, и појадувајте лесно. Доста е тост со лажица мед. Медот содржи фруктоза, која го забрзува метаболизмот на алкохолот.

Сидери

Јаболковината предизвикува надуеност кај многу луѓе. за мамурлак предизвикан од овие пијалоци, чаша топла вода со малку ѓумбир, со лажичка шеќер или мед, помага да се надополни изгубениот шеќер и да се смири стомакот.

Друг „лек“ што се препорачува е чаша чиста пилешка супа. Супата ќе го рехидрира телото, а богата е со триптофан, аминокиселина која му помага на организмот да произведува серотонин, што ќе го подобри вашето расположение.

Еден од советите за тело на нутриционистите е да избегнувате шампањ или кој било друг алкохолен пијалок со меурчиња како што се џин и тоник или рум-кола, бидејќи пенењето го забрзува влезот на алкохол во крвотокот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris