Од која болест луѓето најмногу умирале оваа година: Ковид 19 убива, но е далеку од врвот на листата!

13 декември, 2020
корона

Ковид 19, болест со која за прв пат се соочивме кон крајот на минатата година, однесе повеќе од 1,6 милиони животи во 2020 година.

Иако на многумина им се чини дека опасниот вирус на короната е вирусот што е „убиец број 1“, статистиката од страницата „Ворлодеметрс“ покажува малку поинаква слика.

Според податоците на споменатата страница, од почетокот на годинава во светот починале 56 милиони луѓе.
На врвот на списокот се заразни болести, кои вклучуваат дури 12.362.514 луѓе починале од заразни болести предизвикани од вируси, бактерии, габи …

Епидемијата на малигни заболувања од почетокот на годината однесе 7.819.143 животи.

Од 1 јануари 2020 година, 4.759.352 лица го загубија животот поради болести предизвикани од цигари.

Прекумерната потрошувачка на алкохол од почетокот на годината уби 2.381.178 лица.

Досега 1.613.863 лица починаа од вирусот корона, а нешто помалку – 1.600.462 ги загубија своите животи поради инфекцијата со вирусот ХИВ.

375.433 лица починаа од маларија и 466.320 од грип.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris