Одговори на најчесто поставуваните прашања: Сè што треба да знаете за ботокс!

16 јули, 2020
sve_sto_treba_da_znate_o_botoksu

Ботоксот е тема за која постојат најмногу заблуди.

Во светот на убавината, ботоксот започна да се користи пред скоро две децении, кога офталмологот Џин Картертер, кој лекуваше страбизам, забележал дека по нанесувањето на ботулински токсин, се измазнуваат брчките околу очи. Од тогаш, инјекциите со ботокс станаа вистински тренд за милиони жени кои не сакаат да гледаат брчки и други „траги на среќа“ на нивните лица.

Дали е опасен ботоксот?

Ботоксот плаши многумина, но дозите на овој токсин што се користи за козметички цели се апсолутно безбедни и не предизвикуваат никаква болест. Ова е еден од лековите против стареење. Нема потреба да се плашите од ботокс. Нашите лоши навики, стресот дома и на работа, како и штетните влијанија се многу поштетни за нас. Како резултат на терапијата со ботокс, во огледалото го гледаме нашето убаво, младо лице и стануваме многу посреќни.

Кога да започнете ботокс-инјекција?

Параметарот за употреба на ботокс не е возраста, туку присуството на брчки на лицето, а тие можат да се формираат на возраст од 20 години. Ботоксот може да се направи на било која возраст, но како што јачината на мускулите се намалува со возраста, соодветно треба да се намали и дозата за терапија со ботулински токсин.

Како да се подготвите за постапката?

Ботоксот се нарекува и “пауза за ручек”, а ова се должи на фактот дека постапката не трае многу време и не бара посебна подготовка. По постапката, можете да водите нормален живот, но во првите часови мора да се обидете да не се наведнувате, да заземате хоризонтална положба и да не го триете местото на инјектирање.

Дали лицето ќе „замрзне“?

Ботоксот во многу случаи е поврзан со “забетонирано” лице. Овој ефект може да се појави ако инјекциите со ботокс се извршуваат во старост, кога нема линии за изразување или се користи предозирање.

Колку долго ќе трае ефектот?

Ефектот по постапката трае околу шест месеци, но многу зависи од тоа каков стил на живот води некој и каков метаболизам има. Ако некое лице е активно спортски или има брз метаболизам, лекот се излачува по 3 месеци.

Колку често е потребно да се повторува постапката?

Се става пак ботокс само кога лекот е целосно повлечен. Помеѓу процедурите, бидејќи мускулите не атрофираат и остануваат активни, микро-струи или масажи се пропишани на лицето. Овие процедури ја подобруваат микроциркулацијата и лимфната дренажа во мускулите на лицето, што значи дека мускулите ќе останат активни и последователните инјекции на ботокс ќе продолжат да бидат ефективни.

Како е ботоксот различен од филер?

Ако ботоксот е наменет да влијае на брчките на лицето, тогаш филерите се користат за пополнување на длабоки статички брчки (што ботоксот не може да го направи). Тие имаат различни механизми за изложеност и обем. Ботоксот е работа со мускули, релаксација на мускулите, зацрвстувањето и брчките се измазнуваат заради тоа. Филерите се за волумен и пополнуваат празнини. За разлика од ботокс, филерот се вбризгуваме во областа каде што се наоѓа масното тикиво, така што се дистрибуира уредно и го дава потребниот волумен.

Кои се контраиндикациите?

Контраиндикации за ботокс се присуството на воспаление, херпетична инфекција на лицето, егзацербација на какви било хронични заболувања. Пред да одлучите за какви било инјекции, треба да се направат тестови за индивидуална нетолеранција. Алергиските реакции, до анафилактичен шок или одбивање на лекови, не се исклучени, затоа мора да се заштитите.

Каде е најдобро да ја направите оваа постапка?

Не штедете на козметички третмани. Најдобар ефект може да се постигне само ако се верува на надлежен, искусен професионалец од добра и доверлива клиника.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi