Одлично откритие! Спреј за нос кој штити од КОРОНАВИРУС 48 часа, состојки безбедни за здравјето!

26 ноември, 2020
shutterstock173816945-830x0

Се чека зелено светло за масовно производство

Наскоро може да биде достапен спреј за нос за кој се тврди дека обезбедува заштита од инфекција со Ковид-19 до 48 часа.

Хемикалиите веќе одобрени за човечка употреба се комбинирани за да се направи спреј, а лабораториските студии покажуваат дека ја инхибира способноста на коронавирусот да се поврзе со човечките клетки.

Спрејот е направен од две главни состојки, наречени карагенан и гелан, кои се користат во науката за храна како згуснувачи.

Бидејќи состојките се веќе одобрени за човечка употреба, развивачите велат дека производот е подготвен за употреба веднаш штом властите дадат зелено светло.

– Овој спреј е направен од лесно достапни производи кои веќе се користат во прехранбени производи и лекови, а ние овие цели ги применивме намерно – изјави водечкиот автор на овој производ, д-р Ричард Мокас.

– Тоа значи дека би можеле да започнеме со масовно производство со вистински партнери во рок од неколку недели.

Гел-компонентата дозволува спрејот да се даде во форма на фина магла и ја покрива целата внатрешност на носот.

Ако спрејот дојде во контакт со SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува Ковид-19, тој ќе го фати, затвори и ќе го исфрли со голтање или дување на носот.

Истражувачите кои стојат зад проектот на Универзитетот во Бирмингем велат дека спрејот може да биде особено корисен во ризични ситуации – во болница, на лет или во училници.

Во ситуации каде ризикот од пренесување е голем, научниците предвидуваат употреба на спрејови заедно со веќе постоечки мерки, како што се социјално растојание и маски за лице.

– Производи како овие не ги заменуваат постојните мерки како што се носење маски и миење раце, кои ќе продолжат да бидат од витално значење во спречувањето на ширење на вирусот – додава д-р Моукс.

Она што ќе го направи овој спреј ефикасен  да додадете втор слој на заштита за да се спречи и забави преносот.

Д-р Симон Кларк, вонреден професор по клеточна микробиологија на Универзитетот во Ридинг, изјави за MailOnline:

– Некои луѓе користат слични спрејови за нос за настинки, но се потпираат на луѓе кои ги забележуваат симптомите на време, но Ковид-19 се чини дека предизвикува симптоми само откако вирусот ќе стигне до белите дробови; спрејот нема да стигне толку далеку по респираторниот тракт во која било значителна количина.

– Останува да се види како, доколку ова е ефективно, може да се искористи. Можеби е потребно постојано да се зема за да се спречи инфекцијата.

Научниците од Стенфорд имаа слично мислење со академците во Бирмингем, а исто така се во фаза на создавање на превентивен спреј за нос. Но, наместо да користат одобрени соединенија што се наоѓаат во многу храна, тие користат пилешки антитела собрани од нивните јајца.

Кокошките произведуваат антитела кон инфекции исто како и луѓето, а хемикалиите за борба против инфекциите исто така се наоѓаат во високи концентрации во нивните јајца.

Сепак, додека академците кои стојат зад проектот се залагаат за потенцијална употреба, другите се поскептични.

– Може да има некои придобивки, но претпоставува дека луѓето се заразуваат само преку нос.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi