Одложена менструација: Колку е нормална и кои се сите можни причини?

19 октомври, 2020
men

Промените во репродуктивниот систем често предизвикуваат многу прашања кај жените. Најчесто тоа е период кој е многу сличен за секоја жена, но сепак е различен.

Додека за некои жени нормалното времетраење на менструацијата е осум дена, некои завршуваат со тешкотии за само четири до пет дена. Но, многу сексуално активни жени мора барем еднаш да се запрашале колку е нормално одложувањето на менструацијата?

Токму ова прашање предизвикува многу стрес и нервоза кај жените кои или планираат бременост или кај оние кои не се подготвени да бидат бремени. Но, освен бременоста, постои список на причини зошто менструацијата е одложена.

Различни менструални циклуси
Менструалните циклуси се различни од женските и можат да се разликуваат во нивното времетраење, интензитет и промените во телото што одат заедно со него. Времетраењето на нормалниот менструален циклус е од 23 до 35 дена, а крварењето трае во просек од три до седум дена.

За помал број жени, менструалниот циклус е секогаш со исто времетраење и нивната менструација не доаѓа секој месец во ист ден. Бидејќи менструалниот циклус е предмет на промени, не е невообичаено да се појави одложување на менструацијата. Дури и жените кои секогаш имаат редовен циклус можат да доживеат одложена менструација. Првиот дел од циклусот, овулацијата, може да варира и е многу подложен на промена поради хормонална нерамнотежа или само стрес.

Некои промени и некои одложувања во менструацијата може да укажат на големи проблеми и болести на женскиот репродуктивен систем. Пред да започнеме со одложувања на менструацијата за неколку дена, постои можност менструацијата да е веќе долго одложена или долготрајна.

Овие можат да бидат проблеми и причини:

· Полименореа – циклус кој трае помалку од 21 ден

· Олигоменореја – циклус кој трае повеќе од 35 дена

· Аменореа – циклуси кои нагло запираат и крварење не се јавува 90 дена

· Циклуси во кои крварењето трае подолго од осум дена

· Менорагија – обилно крварење од менструацијата

· Дисменореја – исклучително болно менструално крварење

Проблемите со одложена менструација вклучуваат ендометриоза или синдром на полицистични јајници, како и хипотироидизам или бавна функција на тироидната жлезда.

Колку е нормално доцнењето на менструацијата?
Бидејќи менструалните циклуси се различни кај сите жени, тешко е да се утврди што е невообичаено одложување на менструацијата. Се верува дека секое одложување на менструацијата подолго од пет дена може да укаже на промени во телото.

Причините зошто менструацијата доцни:

Бременост
Ова е првото нешто на што повеќето жени мислат кога станува збор за одложена менструација. Шансите за бременост постојат ако сте имале секс во плодните денови. Плодните денови се пет дена пред овулацијата и на денот на овулацијата.

Симптоми на рана бременост се гадење и повраќање, честа потреба за мокрење, болка во долниот дел на стомакот и грбот. Да, овие симптоми се многу слични на симптомите на ПМС и понекогаш е тешко да се разликуваат. Ако се сомневате во бременост, не би било лошо да направите домашен текст за бременост.

Стрес и големи промени во животот

Менструалниот циклус зависи од хормоналната стабилност, па затоа ако има стрес или некои тешкотии во животот, не е невообичаено последиците да се почувствуваат и на менструалниот циклус. Промената на рамнотежата на другите хормони во телото влијае и на лачењето на хормони од мозокот кои го регулираат менструалниот циклус.

Значи, одложената менструација поради стрес не е невообичаена работа, бидејќи стресот дури може да предизвика исчезнување на овулацијата. Имајте на ум дека стресот не се однесува само на стресни ситуации во животот, туку секоја акција или настан што може да предизвика стрес на вашето тело. Ова вклучува ненадејна промена во исхраната, почеток на вежбање по долг период на неактивност, некои други сериозни болести, но исто така и промена на работното место, раскинување, смрт на некој близок.

Слабеење или зголемување на телесната тежина
Тежината на телото и масното ткиво имаат големо влијание врз хормоналната регулација, а со тоа и на менструалниот циклус. Одложената менструација поради губење на тежината е можна особено ако станува збор за голем скок и голема промена на телесната тежина. Кај неухранети жени кои имаат индекс на телесна маса помал од 18 и кај оние дебели кои имаат БМИ поголем од 35, имаат неправилни менструални циклуси.

Употреба на хормонална контрацепција
Апчиња за контрацепција и менструалниот циклус имаат голема врска. Бидејќи се состојат од естроген и прогестерон, тие ја спречуваат овулацијата и ја менуваат дебелината на обвивката на матката. Кога ќе престанете да користите апчиња за контрацепција, може да има пауза пред крварењето, а може да трае и до неколку месеци. Причината за ова може да биде повторно воспоставување на нормален менструален циклус. Ако користите апчиња за контрацепција, а менструацијата доцни, немојте веднаш да се сомневате во бременост бидејќи доцнењето е можно и поради стрес, промена на животните навики или прекумерно вежбање.

Периодот пред менопаузата
Кај жените може да се појави перименопауза, време кое најчесто започнува во 40-тите години, но може да се појави и порано. Ова е период во кој јајниците постепено ја губат својата функција, што може да доведе до одложена менструација или неправилно крварење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum