Омлет од тиквици и беби спанаќ

27 мај, 2020
219659_omlet-profi_ls

Состојќи потребни за две лица:

  • една средна тиквица
  • шоња беби спанаќ
  • 4 јајца
  • морска сол
  • маслиново масло за готвење
  • пармезан

Подготовка:

Изрендајте ја тиквицата во голема чинија, посолете ги и оставете ги така неколку минути. Исцедете ја водата од тиквиците со помош на рацете и ставете ги во друга чинија, додајте ги јајцата и смесата убаво измешајте ја. Загрејте го маслото во тава и додадете ја смесата, а потоа и беби спанаќот и измечајте се заедно додека јајцата не се стегнале во тавата. Откако омлетот ќе биде готов посипете го пармезанот кој ќе се растопи.