Откриен друг начин за пренесување на Ковид-19? Во тој случај, мажите би биле поголеми „носители“ од жените!

12 декември, 2020
oko-korona-virus-1-830x0

Поради малиот број студии, ова сè уште не е потврдено, но теоретски постои шанса

Преносот на коронавирусот преку сперма не може да се исклучи целосно, предупредува врвниот експерт за плодност.

Професорот Алан Пасеи, андролог од Универзитетот во Шефилд, рече дека во моментов има „малку докази“ дека вирусот се пренесува преку телесни течности. Сепак, тој предупредува дека оваа теорија не смее да се отфрли бидејќи истражувањето на оваа тема е прилично ограничено.

– Имаше одредени податоци што сугерираат дека  Ковид може да биде присутен кај тестисите, што може да овозможи пренесување преку сперматозоиди – посочи тој.

Ковид-19 го користи својот неславен протеин кој се врзува за рецепторите на ACE2 во нашето тело и ги напаѓа инвазивните клетки. Овие рецептори најчесто се наоѓаат во респираторниот тракт, но исто така и во срцето, крвните садови, бубрезите, црниот дроб, како и во тестисите.

– Познато е дека тестисите имаат рецептори ACE2 кои вирусот ги користи за пристап до клетките, па ова може да објасни зошто тие се мета на ковид – вели д-р Ричард Вини, уролог од Бирмингем.

Д-р Пасеи вели дека ги прегледал досега објавените 14 најдобри научни трудови за плодноста на јајниците и мажите и посочува дека има нови докази дека вирусот се наоѓа во тестисите без да предизвика штета.

– Тестисите се имунолошка привилегирана локација и вирусите можат да останат таму подолго време, без да предизвикаат никаква клиничка патологија кај индивидуа – рече тој.

Едно истражување, кое допрва треба да се разгледа, вклучувало мала група на мажи кои биле примени во болница во Кина со ковид и биле тестирани на вирус во спермата. Имало и други мали студии кои сугерираат дека бројот на сперматозоиди кај заразените мажи привремено се намалил откако им била дијагностицирана болеста.

Но, Пасеи вели дека студиите како овие не треба да се сметаат за конечни поради „малиот број анкетирани мажи“.

Болки во тестисите како симптом на корона?

Научниците исто така не се сигурни дали болката во тестисите може да биде редок знак на Ковид. Од почетокот на пандемијата, регистрирани се неколку случаи на Ковид позитивни мажи со овој симптом.

Анонимен човек од Турција побарал лекарски совет поради оток и болка во левата страна на препоните. Тој немаше други симптоми на коронавирус, како што се постојана кашлица или треска.

Сепак, лекарите решиле да го испитаат за SARS-CoV-2, бидејќи тој бил во контакт со заразено лице.

Резултатите покажале дека тој има корона вирус, па веднаш се посомневале дека болката во тестисите е првиот симптом, но исто така отфрлиле и други дијагнози што може да доведат до овој симптом.

Лекарите од универзитетот „Аџибадем“, Мехмет Али Ајдинлар во Истанбул, кој го пријави овој необичен случај во медицинското списание „Urology Case Reports“, сакаа да покажат како корона вирусот поинаку влијае на луѓето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi