Откријте на кој ВИД на дебелина припаѓате и како да го решите овој проблем!

6 ноември, 2020
дебел
  1. Дебелина од храна

Овој вид на дебелина е најчест во светот. Таа е предизвикана од прекумерно внесување на храна и шеќер. За да се ослободите од овој вид на дебелина, намалете ја исхраната и вежбајте најмалку 30 минути на ден.

Premium Vector | Fat and slim woman before and after weight loss
  1. Дебелина „нервен стомак“

Овој вид на дебелина е предизвикана од вознемиреност, стрес и депресија. Луѓето кои го имаат, практикуваат чест внес на слатки.

Најважно е да ја контролирате вашата вознемиреност со физички активности кои ќе ве ослободат од стресот.

  1. Дебелина од неактивност

Вид на дебелина што влијае на делови од телото кои биле многу активни во минатото, т.е. беа направени вежби и обуки за нив.

Клучот за елиминирање на овој вид маснотии е да не се дозволуваат долги периоди без храна, бидејќи може да го забрза метаболизмот и да ги изгори побрзо.

  1. Дебелината на глутен

Главно присутни кај жени во адолесценција, менопауза и со присутна хормонална нерамнотежа. Многу е важно да се избегнува долго седење, пушење и алкохол и вежбање со тегови.

  1. Атерогена метаболна дебелина

Луѓето со стомак често надуени како балон, ја акумулираат целата маст во овој дел од телото. Засегнати се луѓето кои консумираат алкохол, страдаат или имаат проблеми со дишењето.

Fats Images, Stock Photos & Vectors | Shutterstock
  1. Дебелина поради венска циркулација

Ова е претежно генетски наследена дебелина. Исто така, се јавува за време на бременоста и кај луѓе чии нозе се отечени. Суштината на решението е вежби како што се трчање или качување по скали.

Се надеваме дека ви помогнавме да се најдете барем чекор поблиску до поздрав живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi