Ова е најстариот руски лек за хемороиди! Резултатот е видлив преку ноќ!

4 август, 2020
компир

Компирот е една од најзастапените продукти во секое домаќинство ширум светот.

Освен што е исклучително вкусен и може да се подготви на разни начини, компирот може да послужи и како лек.

Компирот поседува многу лековити својства.

Народни лекови со компир

Компирот е познат лек за срце и крвоток. Руските народни рецепти препорачуваат сите постари лица од 40 години секое утро пред појадок да исечат еден свеж компир со средна големина и да го изедат за да спречат артеросклероза.

Еден стар лек против глисти препорачува навечер да се јаде компир салата со масло од ореви три дена по ред.

Во Русија се прават чепчиња од свеж компир и се ставаат во анусот како брз лек против хемороиди.

Свежиот сок од компир и врелата компирова вода се ставаат на болните делови од телото кај гихт, реума и лумбаго.

Кај покачен крвен притисок, варете ја кората од 4-5 компири 15 минути во 600 мл вода. Секој ден пијте по 1-2 шолји процедена и разладена течност.

Внатрешната лековита намена на компирот

Кога се пече или вари на пареа во кора, компирот задржува голем дел од својата хранлива вредност и лесно се вари. Со оглед на тоа дека воопшто не содржи маснотии, тој е одличен извор на енергија за оние кои сакаат да ослабнат. Сепак, во нардоните рецепти најмногу се користи сокот од свеж компир и тоа традиционално за дигестивни тегоби: диспепсија, колики, гастритис, чиреви на дигестивните органи, болести на црниот дроб, камен во жолчка и запек, исто како антацид. Компирот содржи некои состојки кои се делотворни против вирус и рак. Кората има антиоксидантски особини, ги неутрализира разорните слободни радикали кои се поврзани со цела низа дегенеративни болести, а со тоа го успорува и процесот на стареење.

Надворешната лековита употреба на компирот

Сокот од свеж компир ги смирува воспаленијата и го забрзува зараснувањето кај кожни инфекции, хроничен дерматитис, рани и чирови. Исечкан компир помешан со маслиново масло успешно се користи за лекување на опекотини, опекотини од сончање, испукана кожа и отечени очни капаци. Кората од свеж компир е добра облога за рани и измрзнатини, а кога ќе се стави на слепоочниците и против главоболка и мигрена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris