Ова е совршен изглед за дамите над 50 години!

8 септември, 2020
фризура

Асиметрични пикси фризури, разиграни варијанти на боб, слоевити фризури или младешки кадрици се само некои од студените стилови што фризерите им ги предлагаат на жените над 50 години

Шерон Стоун, 62-годишна легендарна актерка која сè уште го привлекува окото каде и да се појави денес, неодамна предизвика безброј позитивни коментари заради новата, многу младешка фризура која одлично и одговара.

Славниот фризер Адир Абергел создаде разигран стил на пикси со подолги, заводливи удирања кои ги истакнуваа нејзините прекрасни црти на лицето и ги истакнуваа нејзините очи.

Пократките фризури никогаш не биле поженствени и попривлечни, а фризерите веруваат дека овие стилови се совршени за дами над 50 години.

Токму Кети Jacејкобс, Џенифер Анистон, Џулија Робертс, Џенифер Лопез, Салма Хајек, Џулијана Мур или Сандра Булок, убавици постари од 50 години, докажуваат со своите прекрасни фризури дека убавата и негувана коса нема ограничување на возраста.

Игрива пикси

Холивудската дива Шерон Стоун ги воодушеви сите со нова, кул варијанта на популарната фризура пикси, која одлично и одговара


Неуредна пунџа

Салма Хајек неодамна покажа и младешка фризура, невнимателна пунџа за која доби само пофалби од своите обожаватели.

Шишки

Дека шишките се одличен начин да извадите години од лицето, докажа и убавата Хали Бери. Подолгата коса исечена во слоеви и разбушавените удирања кои покриваат брчки и ги ставаат очите во преден план се одличен избор за дамите над 50 години.

Слоевидна фризура

Ако сеуште не можете да се откажете од подолга коса, важно е да се исече во слоеви и пожелно е да не биде премногу долго за да не изгубите волумен. Исто така, добра идеја е да направите светлосни бранови за да оставите впечаток на поголема бујност. Бидејќи косата има тенденција да се исуши со текот на годините, негувајте ја со производи што ќе ја хранат и хидрираат добро. Американската убавица и моделот Кети, која позираше за изданието Sport Illustrated за пливање на 56 години, е горда на својата долга коса до рамената која има волумен и сјај.