Ова се 3те главни причини за проширени вени: Кога ќе се појават на нозете, болеста веќе е во завршна фаза!

20 август, 2020
173003_profimedia0182852767-1_ls

Луѓето кои ги кријат проширените вени со долги здолништа и панталони треба да бидат свесни за една работа – ова не е само естетски проблем, туку здравствена состојба која има свои последици. Покрај оток на нозете, болка и хроничен замор, проблемот со проширени вени обично завршува со операција.

За да се избегнат компликации, многу е важно да се лекува болеста во раната фаза, а уште подобро е да се преземат превентивни чекори навреме за да не се појават проширени вени.

За да се ослободите од проширени вени, прво мора да се ослободите од основната причина. Рускиот кинезиолог Анастасија Шагарова вели дека проширени вени главно се јавуваат како последица на нарушена симетрија во организмот.

“Нашето тело е како скала. Во здрава, избалансирана состојба, крвта циркулира рамномерно, внатрешните органи и екстремитети добиваат еднаква количина на крв што им обезбедува кислород и неопходни хранливи материи. Кога оваа рамнотежа е нарушена, горниот дел од телото е помалку снабден со крв, а долниот премногу. Крвта не може да циркулира нормално и има стагнација, односно задржување. Како резултат на тоа, крвните садови се слаби, вените отекуваат, а на пациентот му се дијагностицира проширени вени “, објаснува експертот.

Ова ги наведува главните причини за нерамнотежа на циркулацијата, а со тоа и проширени вени:

Сколиоза

Кривата на ‘рбетот има силно влијание врз целото тело, како и на циркулацијата на сите внатрешни органи.

Рамни стапала

Неправилната позиција на стапалото порано или подоцна доведува до промена на положбата на карличните коски, што резултира во нарушување на циркулацијата.

Слаби мускули

Мускулите кои не се доволно силни, немаат сила да ги задржат коските во правилна положба и тие се движат и нарачуваат целосен баланс во телото.

Д-р Шагарова исто така предупредува на фактот дека проширени вени на нозете се појавуваат во последната фаза, кога состојбата на телото е веќе запоставена. Пред да се манифестира надворешно, болеста прво се развива во внатрешноста на телото.

Првите симптоми на задржување на крвта и слаба циркулација се следниве:

запек

хемороиди

проблеми со цревата

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris