Ова се најчестите грешки што ги прават жените за време на секс!

12 септември, 2020
tazno

Кога станува збор за сексот, познато е дека жените понекогаш размислуваат премногу и наместо да се релаксираат и да уживаат, наоѓаат сто и еден проблем. На крајот, тоа им штетат само на себе.

Според WebMD, жените често чекаат да бидат расположени за секс, но ако чекате да дојде моментот кога и вашето тело и мозок ќе бидат подготвени, веројатно нема да имате секс многу често.

Причината причина за ова е што повеќето жени чувствуваат страст само кога нешто ги „охрабрува“ да го сторат тоа како што се допирот или бакнежот на партнерот. “Дури и да чувствувате дека не сте доволно подготвени за самиот чин, како да не сте доволно влажни, тоа не значи дека не сте возбудени.

Во вакви случаи, лубрикантите за време на предиграта можат да помогнат”, вели Медлин Кастеланос, психијатар специјализирана за сексуална дисфункција.


Друга честа грешка е да ги ставите потребите на вашиот партнер пред вашите. Пренасочување на целата ваша енергија кон вашиот партнер со цел подобро да го задоволите нема да ве направи среќен – тоа може да има само лош ефект врз двајцата.

 “Биолошки, на жените им е судено да ги ставаат туѓите потреби пред своите, но тој инстинкт треба да се отфрли кога станува збор за вашиот сексуален живот. Забавете. На жените им треба подолго време и да се возбудат и да доживеат оргазам и тоа е во ред. Не чувствувајте вина. Вашето задоволство ги возбудува вашите партнери “, објасни Кастеlanанос.

Понекогаш мажите едноставно не можат да добијат ерекција – тие не се расположени, стресни се или уморни. Она што жените го прават погрешно тука е да мислат дека се виновни. На тој начин ја намалувате вашата самодоверба, и нема потреба. Постојат низа фактори кои можат да влијаат на ова и не значи дека ситуацијата нема да биде иста утре. Многу жени се грижат за тоа како изгледаат за време на сексот и дали е сè на свое место Факт е дека на повеќето мажи воопшто не им е грижа какви гаќички и градник носите, без разлика дали имате прекумерна тежина околу половината или малку целулит. Тие сакаат секс со нивниот партнер и тоа е тоа. Опуштете се и уживајте. Вашето мислење за вашето тело само ви штети, тој не мисли така.